Jako warstwy termoizolacyjne stosuje się w szczególności dwa rodzaje materiałów – to styropian oraz wełna mineralna. Styropian zasadniczo należy do najbardziej popularnych materiałów przeznaczonych na docieplenia budynków. Jest niedrogi, ma bardzo dobre parametry, jest także łatwy w montażu. Jeżeli również myślisz nad tym, aby wykorzystać go do ocieplenia domu, sprawdź jego zalety i wady przed podjęciem decyzji.
Zalety styropianu:
- wyróżnia się niewielkim ciężarem i małą gęstością pozorną
- ma bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną
- ma niski współczynnik przewodności cieplnej, a tym samym bardzo dobre właściwości izolacyjne
- może być stosowany do wszelkiego rodzaju ociepleń od fundamentów do dachu
- to materiał samogasnący, czyli gaśnie w momencie usunięcia źródła ognia
- jest obojętny biologicznie, w tym na bakterie, pleśnie, grzyby
- wyróżnia się dobrą sztywnością i nie ulega rozkładowi
- jest łatwy w docinaniu i montażu
- nie pyli i nie powoduje uczuleń
Wady styropianu:
- charakteryzuje się gorszą przepuszczalnością pary wodnej od wełny mineralnej
- jest to materiał sztuczny, syntetyczny
- nie jest odporny na rozpuszczalniki organiczne
- ma mniejszą odporność na ogień
Montaż i wykończenie styropianu
Styropian może być używany zarówno do ocieplania ścian zewnętrznych, jak i od wewnątrz budynku. Prace montażowe zawsze powinny być prowadzone zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli chcesz wykonać ocieplenie domu styropianem, warto wybrać w tym celu polecaną ekipę mającą doświadczenie w systemach dociepleń.
Nie należy zapominać o tym, aby wybrać odpowiedni klej do styropianu, warstwy zbrojone, podkłady, tynki zewnętrzne, preparaty gruntujące i powłoki malarskie przeznaczone do wykończenia ścian. Styropian współpracuje dobrze z większością typów tynków – tynki silikatowe, tynki silikonowo-akrylowe oraz tynki silikonowe w różnych kolorach.
Zatem jeżeli interesuje cię styropian jako materiał dociepleniowy, to dobry wybór, ale, podobnie jak wełna mineralna, także ma swoje minusy. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, aby ocieplenie było skuteczne i przy tym mieściło się w budżecie.