Szukasz oszczędności podczas zakupu mieszkania? Spróbuj samodzielnie zaprojektować wnętrza

Kupno mieszkania to ważna inwestycja, która pochłania sporo czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Poza wydatkiem związanym z nabyciem nieruchomości, do budżetu należy doliczyć także projekt i wykończenie lub remont mieszkania. Możesz skorzystać z usług projektanta lub zaprojektować mieszkanie samodzielnie. Ile zaoszczędzisz? Jak zaprojektować mieszkanie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

---REKLAMA ---

Projekt mieszkania – ile kosztuje skorzystanie z usług projektanta

Rozpiętość cen usług świadczonych przez pojedynczych projektantów i biura projektowe jest szeroka. Wiele zależy od wielkości lokalu, a także prestiżu i doświadczenia osoby, która wykona projekt mieszkania. Znaczący wpływ na cenę ma również zakres usług. Jeśli decydujesz się na usługę kompleksową, czyli zaprojektowanie wnętrz w najdrobniejszych szczegółach, spotkasz się prawdopodobnie z najwyższą ceną. Możesz poprosić też o pomoc w projektowaniu pojedynczych pomieszczeń lub skorzystać jedynie z doradztwa projektanta.

Biura projektowe, które zatrudniają kilku projektantów, a swoje usługi kierują do klientów z najgrubszymi portfelami, mogą wycenić swoją pracę nawet na 300 zł/m2. Jest to jednak skrajny przykład. Na rynku można spotkać się też z cenami 20-25 zł/m2 albo 200 – 300 zł za pomieszczenie. Jakość najtańszych usług często może pozostawiać wiele do życzenia. Szacuje się, że średnia cena projektu mieszkania oscyluje wokół 50 – 70 zł/m2. Najtańsze usługi oferują zwykle studenci, osoby, które dopiero tworzą własne portfolio, a także projektanci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Co z tego wynika? Że rezygnując z zatrudnienia projektanta wnętrz, przy mieszkaniu o powierzchni 60 m2, możesz zaoszczędzić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Projektowanie wnętrz na własną rękę – przydatne porady

Jeśli chcesz oszczędzić i zaprojektować mieszkanie samodzielnie, podpowiemy Ci, co zrobić, aby cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym mieszkaniem. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

  • Wybierz jeden styl i jego się trzymaj. To jedna z najważniejszych zasad podczas projektowania wnętrz. Zdecyduj, w jakim klimacie ma być utrzymane Twoje mieszkanie i zwracaj uwagę tylko na te elementy wyposażenia i dodatki, które będą pasować do pierwotnego planu.
  • Zaplanuj prace – dokładnie zmierz wszystkie pomieszczenia, wykonaj listę zakupów, określ kolory ścian, mebli i dodatków, zaplanuj budżet. Kieruj się tymi kryteriami podczas zakupów.
  • Nie patrz na przedmioty pojedynczo, tylko jak na element całości. Zawsze odpowiadaj sobie na pytanie, czy dana rzecz pasuje do stylu mieszkania i pozostałych elementów wyposażenia.
  • Zachowaj umiar – nie przeładuj wnętrz przedmiotami, nie wybieraj zbyt dużej ilości mebli i dekoracji. Pamiętaj, że nie wszystko, co modne, sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.
  • Wybieraj materiały odpowiednie do danego pomieszczenia – w łazience używaj materiałów, które nie niszczą się pod wpływem wilgoci, do kuchni wybierz odporne blaty a do pokoju dziecka zmywalne farby.
  • Zacznij od dużych mebli i sprzętów, a potem wybieraj i ustawiaj mniejsze.
  • Podziel mieszkanie na strefę dzienną i nocną – kupując mieszkanie, zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń. Najlepiej byłoby, gdyby projekt mieszkania umożliwiał zlokalizowanie części dziennej najbliżej drzwi (np. pokoju dziennego i kuchni), a części nocnej (z łazienką, sypialnią i pokojem dziecięcym) po drugiej stronie mieszkania. Rozkład pomieszczeń jest bardzo istotny, dlatego decydując się na zakup mieszkania, weź ten czynnik pod uwagę. Jeśli zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania, przeczytaj artykuł: „10 najważniejszych kryteriów podczas zakupu mieszkania”.
  • Wydziel w kuchni odpowiednie strefy – dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu mebli i sprzętów kuchennych łatwiej będzie Ci korzystać z kuchni. Najbliżej drzwi najlepiej zlokalizować strefę przechowywania zapasów (z lodówką i szafkami na produkty suche), za nią strefę przechowywania wyposażenia kuchennego, strefę czystości (ze zmywarką, zlewem i koszem na odpady), strefę przygotowywania posiłków, a na koniec strefę gotowania i wydawania dań. Najlepiej byłoby, gdyby kuchnia dała Ci możliwość poruszania się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Zaprojektuj funkcjonalny przedpokój – nie ustawiaj w nim zbyt wielu mebli. Jeśli to możliwe postaw na pojemną i nowoczesną szafę wnękową, miejsce do siedzenia i szafkę na drobne przedmioty. Przedpokój optycznie powiększą lustra, jasne barwy i kolory na ścianach zbliżone do koloru podłogi.

Projektowanie wnętrz na własną rękę, poza oczywistą zaletą wynikającą z oszczędności, może przynieść też dodatkowe korzyści. Przede wszystkim satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy, która przy okazji stanie się ciekawą przygodą. Aby ułatwić sobie pracę, możesz skorzystać z darmowych programów do projektowania.

___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

REKLAMA