Przemysł jest dziś jedną z najlepiej prosperujących dziedzin gospodarki. Dynamiczny rozwój tego sektora, rosnące zatrudnienie i zarobki sprawiają, że coraz więcej osób wiąże swoją przyszłość z branżami produkcyjnymi. Każdy, kto chciałby podnieść swoje kwalifikacje i rozpocząć karierę w przemyśle, może skorzystać ze specjalistycznych kursów i szkoleń. Jakie wybrać, by zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę?
Automatyzacja i robotyzacja – jak wygląda dziś branża przemysłowa?
Współczesne linie produkcyjne wyposażą się w różnego rodzaju roboty, czujniki i kontrolery, które automatyzują wiele czynności, lub też znacznie ułatwiają ich wykonywanie przez ludzi. Mimo że odpowiednio zaprogramowane maszyny mogą pracować autonomicznie, człowiek wciąż jest niezbędny, by nadzorować cały proces technologiczny.
W nowoczesnym przemyśle potrzebne są osoby, które potrafią zaprogramować maszyny do wykonywania konkretnych czynności, kontrolować ich parametry, tworzyć lub rozbudowywać oprogramowanie, a także prowadzić prace serwisowe. Wielu z tych czynności można się stosunkowo szybko nauczyć, korzystając z profesjonalnych szkoleń i kursów. Przyjrzyjmy się kompetencjom, które są dziś poszukiwane w branży przemysłowej, oraz sprawdźmy, jak można je zdobyć.
Operator i programista maszyn CNC
Maszyny CNC to obrabiarki sterowane numerycznie, innymi słowy: komputerowo (będą to na przykład nowoczesne tokarki i frezarki). Tego rodzaju maszyny wykonują określone czynności automatycznie na podstawie instrukcji zawartych w programie regulującym ich pracę. Osobą, która tworzy tego rodzaju wytyczne, na podstawie analizy potrzeb produkcyjnych przedsiębiorstwa jest programista maszyn CNC.
Zadaniem operatora natomiast jest bieżąca praca obróbcza – umieszczanie detali w maszynie oraz kontrola jej pracy, wychwytywanie ewentualnych usterek i konfiguracja maszyny. Konkretny zakres obowiązków zawsze zależy od stanowiska pracy, wymagań firmy, czy umiejętności samego operatora (nie każdy operator posiada umiejętności programistyczne).
Koszt kursu na operatora i/lub programistę maszyn CNC waha się od 1 500 do 3 500 zł, w zależności od wybranego zakresu (to kwota, która zwraca się już w pierwszych tygodniach po podjęciu nowej pracy). Szkolenie obejmuje zazwyczaj kilkadziesiąt (około 30) godzin nauki teoretycznej i praktycznej.
Programista sterowników PLC
Rozwijający się przemysł potrzebuje również osób zajmujących się programowaniem sterowników logicznych (PLC, programmable logic controller). Sterowniki PLC to niewielkie urządzenia mikroprocesorowe, które pozwalają sterować pracą maszyn i urządzeń technologicznych. Jednak by było to możliwe, wymagają zaprogramowania, czyli napisania odpowiedniego algorytmu – i tym właśnie zajmują się programiści.
Kurs programowania sterowników PLC we Wrocławiu można odbyć w Akademii dla Przemysłu, w wariancie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem, a także w opcji dla zaawansowanych. Kurs obejmuje 32 godzin zajęć teoretycznych i – przede wszystkim – praktycznych, kończy się egzaminem oraz zdobyciem certyfikatu wydanego przez Polski Instytut Certyfikacji. Osoba kończąca kurs na poziomie 1 będzie w stanie samodzielnie programować sterowniki i integrować je z robotami lub przenośnikami taśmowymi (więcej informacji na – https://akademiadlaprzemyslu.pl/)
Inne poszukiwane umiejętności w przemyśle – jakie szkolenia wybrać?
Osoby projektujące i nadzorujące automatyzację procesów przemysłowych są kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Źle napisana aplikacja lub nawet niewielki błąd w ustawieniach robota może skutkować zatrzymaniem linii produkcyjnej i istotnymi stratami finansowymi.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem kariery w branży przemysłowej mogą podjąć szereg kursów i szkoleń umożliwiających dobry start w tej wymagającej branży. To także dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby awansować na lepiej płatne stanowisko. Oprócz programistów i operatorów maszyn CNC warto wziąć pod uwagę inne popularne szkolenia, w tym na przykład:
- Kurs operatora pneumatycznych systemów automatyzacji.
- Kurs na operatora hydraulicznych i elektrohydraulicznych systemów automatyzacji.
- Szkolenie z zakresu budowy i obsługi elementów/układów elektrohydraulicznych.
- Szkolenia z zakresu diagnostyki – diagnostyka termograficzna maszyn, diagnostyka drganiowa.