Istnieje wiele zagrożeń, na które narażeni są pracownicy magazynów. Niewątpliwie jednym z nich, w tym najbardziej zbagatelizowanych, jest hałas. Tymczasem okazuje się, że chroniczne narażenie nawet na dźwięki o niewielkim natężeniu, może znacząco obniżać stan naszego zdrowia.
W pracy nie więcej niż 80 dB?
Polskie przepisy mówią, że w 8-godzinnym trybie pracy już narażenie pracowników na 80 dB powinno skutkować krokami zaradczymi pracodawcy. Dopuszczalne natężenie wynosi natomiast 85dB. Pamiętajmy, że jest to wartość dotycząca 8-godzinnej pracy. Dopuszcza się wyższe natężenie dźwięku, jeśli jego ekspozycja nie jest tak długa, np. przy 110 dB można pracować najwyżej do 10. minut. Natomiast maksymalna wartość dźwięku nie może przekroczyć 135 dB.
W takich miejscach pracy jak magazyn niezwykle trudno jest w pełni zredukować hałas. Jednak istnieją sposoby, które mogą wspierać pracodawców w zabiegach redukcji hałasu.
Często w magazynach możemy spotkać bramę wahadłową. Taka brama nie tylko zadba o oddzielenie strefy transportowej od produkcyjnej czy odpowiednią temperaturę w magazynach chłodniczych. To także doskonały sposób na zniwelowanie hałasu w magazynie. Aby taka brama doskonale spełniała swe zadanie, każdy jej komponent, np. zawiasy takie jak te: https://pcvexpert.pl/zawiasy-do-bramy-wahadlowej/, powinien być w doskonałym stanie, by nie wytwarzały dodatkowego hałasu.
Kolejnym prostym i sprawdzonym od lat sposobem na redukcję hałasu w magazynie jest zastosowanie wszechobecnego PCV. Ten materiał zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem, dlatego stosuje się go m.in. do produkcji kotar spawalniczych, https://pcvexpert.pl/kotara-spawalnicza/, która chroni spawaczy, jednocześnie nie ograniczając im pola widzenia. Tego rodzaju pasy z PCV są również wykorzystywane przez renomowanych producentów kurtyn do magazynów. M.in. PCV Expert od lat oferuje produkty, w tym kurtyny paskowe, które mogą znacząco zredukować hałas, separując pracownika od źródła wysokiego natężenia dźwięku.
Jak jeszcze można zredukować hałas w magazynie?
- zadbać o odzież ochronną, w tym specjalne słuchawki i zatyczki do uszu,
- przeprowadzanie cyklicznej konserwacji maszyn,
- zamontowanie kurtyn dźwiękochłonnych, obudować maszyny emitujące hałas.
Dlaczego redukcja hałasu jest tak ważna?
Jak już wspominaliśmy, hałas może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Nie tylko może uszkadzać trwale narząd słuchu, prowadząc do częściowej lub całkowitej głuchoty, ale ma wpływ na wiele układów naszego organizmu.
Zbyt długa ekspozycja na intensywne dźwięki wpływa na układ nerwowy. Obniża koncentrację, prowadzi do pogorszenia pamięci, obniża wydajność pracy, a nawet zwiększa stres. Takie dolegliwości są szczególnie niebezpieczne w magazynie, gdzie zagrożeń jest wiele. Te objawy wynikają także z faktu, że hałas w pracy może zaburzać sen pracownika, co przekłada się na jego zmęczenie i mniejszą efektywność.
Hałas może także prowadzić do poważnych chorób układu krążenia, w tym do nadciśnienia, duszności, zawrotów głowy i migren.
Dbałość o komfortowe warunki pracy to obowiązek pracodawcy. Jednakże, jak widzimy sami, taka dbałość o redukcję hałasu, inwestycja w nowoczesne kurtyny i inne rozwiązania, może zwiększyć efektywność pracy magazynu, przyczyniając się do lepszych wyników samej firmy. Na bezpieczeństwie wygrywają więc wszyscy, zarówno pracownicy magazynu, jak i pracodawca.