Szkło w łazience – czym powinno się wyróżniać? Jakie wybrać?

Wysoka wilgotność i częsty kontakt z wodą mogą negatywnie wpływać na szkło znajdujące się w łazience. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału do wykonania parawanu prysznicowego czy łazienkowej ścianki działowej.

---REKLAMA ---

Para wodna to jeden z największych wrogów szkła. Pod jej wpływem materiał może tracić swoje walory użytkowe i estetyczne. Podpowiadamy, jakie szkło sprawdzi się w ekstremalnych warunkach panujących w łazience.

Szkło antykorozyjne – idealne do łazienki

Korozja jest zjawiskiem, które nie dotyczy wyłącznie metali, lecz także szkła. Tafla poddana długotrwałemu oddziaływaniu pary wodnej i wody ulega zmatowieniu i destrukcji z powodu reakcji zachodzących w materiale. Aby temu zapobiec, do łazienki należy wybierać szkło antykorozyjne, takie jak na przykład TIMELESS GLASS od Saint-Gobain Building Glass. Pozwoli ono przedłużyć trwałość osłony prysznicowej czy parawanu nawannowego i utrzymać ich estetyczny wygląd przez długie lata. Szkło antykorozyjne pokryte jest powłoką z tlenków metali nanoszoną magnetronowo, która nie wpływa na percepcję kolorów ani przejrzystość. Ma jednak znaczenie w kontekście ochrony szkła przed działaniem wody – zapobiega korozji, a dodatkowo ułatwia czyszczenie. Powłoka jest trwała i nie ulega zniszczeniu podczas standardowego czyszczenia kabiny prysznicowej. Szkło stosowane w łazience powinno także zostać poddane procesowi hartowania, dzięki któremu zyska większą wytrzymałość. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście bezpieczeństwa dzieci korzystających z łazienki.

Szkło nieprzezierne, czyli prywatność w łazience

Kiedy z pomieszczenia korzysta cała rodzina, warto rozważyć wydzielenie strefy toaletowej lub kabiny prysznicowej za pomocą szkła nieprzeziernego lub o ograniczonej przezierności. Można dzięki temu zapewnić intymność, kiedy jest potrzebna. Do łazienki nadaje się między innymi szkło wykonane techniką druku cyfrowego, sitodruku lub piaskowane – na całej powierzchni lub częściowo. Dobór wielkości nadruku lub powierzchni matowej pozwoli na kontrolę stopnia prywatności, jaki chcemy osiągnąć w danej aranżacji. Wzór może się znaleźć w dolnym fragmencie osłony, podczas gdy górna część pozostanie przezierna dla lepszego dostępu światła. Parawan prysznicowy lub szybkę w drzwiach łazienkowych można wykonać z estetycznego szkła dekoracyjnego, które również zapewni dozę prywatności. Gęsty wzór skutecznie chroni przed niechcianymi spojrzeniami, a jednocześnie w wysokim stopniu przepuszcza światło. W przypadku stosowania szkła dekoracyjnego warto jednak zadbać o to, by tłoczony wzór znalazł się po zewnętrznej stronie osłony prysznicowej. Gładka tafla wewnątrz kabiny znacząco ułatwia czyszczenie i zapobiega osadzaniu się kamienia czy resztek mydła.

Szkło w łazience można też stosować w roli nowoczesnych paneli ściennych. Do tego celu idealnie nadaje się szkło lakierowane, którego spodnia strona jest pokryta lakierem w dowolnym kolorze. W efekcie uzyskuje się głębię koloru uwypukloną przez przezroczystą taflę. Gładka powierzchnia jest łatwiejsza do czyszczenia niż małe kafelki z fugą.

REKLAMA