Jeśli stoisz przed kupnem urządzenia do spulchniania i napowietrzania ziemi, przed jego wyborem przeczytaj praktyczne wskazówki. Pozwoli to na dopasowanie wertykulatora do wielkości i potrzeb działki. Zobacz, jakie są zalety obu rozwiązań – stosowania wertykulatora ręcznego i elektrycznego.
Co to jest wertykulator i do czego służy?
Wertykulator jest urządzeniem, które pozwala na nacinanie podłoża – w przeciwieństwie do aeratora, który je tylko nakłuwa. Wertykulacja jest zabiegiem, który nie tylko napowietrza podłoże, ale także niszczy chwasty oraz usuwa pleśń trawnikową. Jest stosowany jako element pielęgnowania trawnika – pozwala uzyskać soczyście zieloną murawę pozbawioną niechcianych roślin. Podobną rolę spełnia glebogryzarka, jednak to urządzenie stosuje się zazwyczaj do uprawy roślin warzywnych. Glebogryzarka rozluźnia mocno zbitą glebę, poprawiając jej żyzność i ułatwiając sadzenie roślin. Glebogryzarka może mieć też funkcję wertykulatora – wtedy będzie nadawać się również do pielęgnacji murawy.
Wertykulator do małego ogródka
Jeśli trawnik okalający Twój dom jest niewielki, w zupełności wystarczy Ci ręczny wertykulator. Posiada on obracające się zęby i jest napędzany siłą rąk – wystarczy pchać go przed siebie, aby wprawić turbinę w ruch. Waga takiego urządzenie nie jest duża, dlatego każdy poradzi sobie bez problemu z jego obsługą. Koszt takiego urządzenie również nie jest wysoki i mieści się w granicach 50-300 zł.
Wertykulator do większego ogrodu
W większym ogrodzie lepiej się sprawdzą wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Ułatwiają one pracę na większych areałach, ponieważ nie korzystają z siły rąk. Są też szybsze i wydajniejsze niż wertykulatory ręczne. Ich powierzchnia robocza jest też dużo większa. Zazwyczaj urządzenia elektryczne lub spalinowe łączą różne funkcje – oprócz wertykulacji napowietrzają ziemię, więc pełnią też rolę aeratora. Praktycznym rozwiązaniem na większe działki, w których oprócz trawnika jest też miejsce na grządki warzywne, jest też wybór glebogryzarki z możliwością dołączania dodatkowych elementów.
Dodatkowe wyposażenie wertykulatorów
Jakie urządzenie wybrać na swoją działkę? Niektóre wertykulatory są wyposażone w dodatkowe kosze do zbierania resztek roślinnych przy wertykulacji, co ułatwia pracę – nie musisz ich zbierać ręcznie. Warto wybierać sprzęt, który umożliwia stopniową regulację nacinania darni – wówczas możesz ustawić głębokość zagłębiania się zębów w pielęgnowanym trawniku. Więcej praktycznych porad dotyczących wyboru wertykulatora znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/wertykulatory-reczne/jak-wybrac-wertykulator.html
Kiedy wykonywać wertykulację w ogrodzie?
Ogrodnicy zalecają używanie wertykulacji wiosną. Natomiast napowietrzanie ziemi poleca się wykonywać wiosną i jesienią. Przed zabraniem się do pracy, usuń z podłoża wszelkie gałęzie, kamienie i większe elementy, które mogłyby uszkodzić wertykulator podczas pracy.