Szklarnia czy tunel foliowy? Co wybrać do uprawy na większą skalę?

Szklarnia, tunel foliowy czy może jednak uprawy pod gołym niebem? To pytanie, które z pewnością pojawia się w głowie zarówno początkującego działkowicza – amatora jak i profesjonalisty, który myśli o zwiększeniu zbiorów. Odpowiedź nie jest prosta, jednak postaramy się przedstawić zalety każdego z rozwiązań.

Zalety tuneli foliowych

Tunele foliowe to konstrukcje stelażowe, wykonane zazwyczaj z aluminium lub stali. Ocynkowane elementy pokrywa się folią na tunel foliowy o znakomitej przepuszczalności światła i odporności na działanie promieniowania UV. Tak powstaje cieplarnia z bloków foliowych, w której z powodzeniem można uprawiać rośliny gruntowe, przygotowywać rozsady, przechowywać sadzonki a także pielęgnować rośliny ozdobne. Doskonale chroni uprawy przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi nawet i przez cały rok kalendarzowy. Można bowiem wewnątrz instalować systemy podgrzewania a także automatycznego nawadniania. Producent tuneli foliowych jako ich największą zaletę wymienia lekkość konstrukcji, co w przypadku upraw sezonowych daje możliwość przeniesienia konstrukcji lub złożenia na czas, gdy tunel nie jest wykorzystywany.

--- REKLAMA ---

Zalety szklarni z poliwęglanu

Zarówno szklarnie jak i tunele foliowe mogą być stawiane na dużych obszarach. Szklarnie jednak wyróżniają się sztywniejszą i stabilniejszą konstrukcją, której nie trzeba składać na okres zimowy. Szklarnie z poliwęglanu zaprojektowane są tak, aby znieść nawet bardzo duży nacisk pokrywy śnieżnej. Ci, którzy kuszą się o zimowe uprawy, wewnątrz szklarni montują ogrzewanie i także inne udogodnienia, np. systemy automatycznego nawadniania.

Producent szklarni, oferujący rozwiązania nowoczesne i innowacyjne, jako konstrukcję szklarni poliwęglanowej proponuje aluminium lub stal. Stelaż szklarni aluminiowych jest lekki a jednocześnie wysoce odporny na korozję. Szklarnie o konstrukcji stalowej natomiast wyróżniają się niesamowitą trwałością i stabilnością.

Tunel foliowy czy szklarnia?

Jak widać nie ma jednoznacznego podziału wskazującego jasno, które produkty są idealne dla zawodowego ogrodnika planującego uprawy na większą skalę a które dla amatora uprawiającego przydomowy ogródek. Są jednak pewne produkty, które wykorzystywane są do bardziej profesjonalnych rozwiązań. Posiadają one wzmocnione konstrukcje i mają mnóstwo możliwości rozbudowy oraz doposażenia. Są to jednak zazwyczaj dużo droższe rozwiązania. Kierować się zatem należy własnymi możliwościami i potrzebami. A w razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań warto skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie szklarni i tuneli foliowych – AGRO-SUR.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments