Większość osób poszukujących mieszkania zetknęła się z określeniem stan deweloperski. Jednak tak naprawdę niewiele wie, co dokładnie się za nim kryje. Jeżeli będziemy szukać mieszkania z rynku pierwotnego, z pewnością natrafimy na to pojęcie. Dlatego warto wiedzieć, co ono dokładnie oznacza.
Co tak właściwie oznacza stan deweloperski?
Niestety nie ma konkretnej definicji stanu deweloperskiego, a to może budzić pewną dezorientację osób poszukujących mieszkanie. Tak naprawdę, stan konkretnych elementów wykończenia zależy głównie od umowy podpisywanej z deweloperem. Jednak najczęściej stan deweloperski oznacza surowy stan domu, który umożliwi nam szybkie przystąpienie do wykończenia mieszkania. Czyli czego konkretnie możemy się spodziewać? Najprościej mówiąc stan deweloperski oznacza zakończenie wszystkich prac związanych z ociepleniem, przygotowaniem ścian i podłóg, a także doprowadzeniem wszystkich przyłączy. Musimy jednak pamiętać, że poszczególne oferty różnią się między sobą, więc przy podpisywaniu umowy, powinniśmy dokładnie przeanalizować, w jakim stanie odbierzemy mieszkanie. Warto też dodać, że niektórzy deweloperzy oferują podwyższony stan deweloperski, a także różne rozszerzone pakiety. Często też mamy możliwość negocjacji indywidualnych warunków.
Co możemy otrzymać w ramach stanu deweloperskiego?
Stan deweloperski może prezentować się inaczej w poszczególnych inwestycjach. Jednak jest kilka czynników wspólnych. W większości inwestycji w ramach stanu deweloperskiego powinniśmy mieć zapewnione:
- tynki w mieszkaniu i na zewnątrz,
- otynkowane ściany lub pomalowane na biało,
- posadzki wykonane z betonowej wylewki,
- drzwi do mieszkania, a także okna i parapety,
- instalacje: grzewczą z grzejnikami, elektryczną wraz z gniazdkami, wodno-kanalizacyjną oraz wentylacyjną.
To podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu w stanie deweloperskim. Dlatego jeżeli kupimy mieszkanie we Wrocławiu, powinniśmy sprawdzić, czy nic w nim nie brakuje.
Natomiast jeśli naszym wyborem jest nieruchomość położona blisko dużego miasta, to z reguły mamy do czynienia ze stanem deweloperskim domu. W tym przypadku dodatkowo możemy się spodziewać:
- zamontowanej dobitki dachowej i rynien,
- zagospodarowanej drogi dojazdowej i terenu wokół nieruchomości,
- miejsc parkingowych dla konkretnych lokali mieszkalnych.
Przeczytaj dokładnie umowę!
Jak już wspomnieliśmy, mieszkania odbierane w stanie deweloperskim mogą się różnić między sobą u poszczególnych inwestorów. Jednak wszystkie informacje na ten temat muszą znajdować się w umowie. Dlatego należy ją dokładnie prześledzić! Ten dokument zawiera nie tylko informacje, jakie elementy obejmuje stan deweloperski, ale też opis materiałów użytych do jego wykończenia. To bardzo istotna kwestia dla kupującego, ponieważ deweloperzy korzystają z marek z różnych półek cenowych. Jeżeli kupimy mieszkanie wykonane z tańszych i gorszej jakości materiałów budowlanych, to w przyszłości może nas czekać dużo remontów.
Opracowanie: Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem