Sadzenie i pielęgnacja wrzosów

Fioletowe wrzosy w pięknym ogrodzie

Z pewnością, większość z nas widziała chociaż raz w życiu, leśną polanę porośniętą wrzosami. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych widoków, na jakie można się natknąć w lesie. Okazuje się, że wrzosowisko można z także założyć we własnym ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać wrzosy, aby każdego roku jesienią cieszyły nasze oczy.

--- REKLAMA ---

Kiedy wrzosy prezentują się najlepiej?

Decydując się na wrzosy w swoim ogrodzie, warto pamiętać, że najlepiej wyglądają one wówczas, gdy rosną w dużej grupie. Należy sadzić je w pobliżu jałowców i brzóz, a więc tych roślin, z którymi dzielą stanowisko w lesie. Dobrze jest także zadbać o to, aby na jednym wrzosowisku znalazły się różne odmiany wrzosów, których zabarwienie jest różne. Uzyskamy wtedy efekt barwnego kobierca, który w każdym wzbudzi zachwyt. Wrzosy to rośliny, które z powodzeniem sadzić można:

  • w ogrodach skalnych;
  • na skarpach.

Dobrze udają się również w pojemnikach.

Jak sadzić wrzosy?

Chcąc uprawiać wrzosy w ogrodzie, trzeba wiedzieć jak sadzić wrzosy. Przede wszystkim, trzeba wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Wrzosy najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych. Preferują glebę przepuszczalną, mało urodzajną. Jej pH powinno wahać się od 3,5 do 5.Należy unikać stanowisk, na których gromadzi się woda. Wrzosy są bowiem roślinami lubiącymi miejsca suche. Na wilgotnych nie udadzą się – ich korzenie szybko zgniją.

Źródło zdjęcia: http://www.dom-zdrowia.pl/.

Odpowiadając na pytanie jak sadzić wrzosy, należy wyraźnie zaznaczyć, że zwykła ogrodowa ziemia nie jest najlepszym wyborem. Sprawi, że wrzosy przestaną rosnąć i szybko obumrą. Najlepiej sięgnąć po torf. Najpierw należy wybrać około piętnaście centymetrów ziemi, a jej brak uzupełnić właśnie kwaśnym torfem. Następnie mieszamy go dokładnie z podłożem. Dopiero w tak przygotowanym podłożu można sadzić wrzosy, licząc na to, że się przyjmą. Miejsce wokół sadzonek warto wysypać korą. Ograniczy to parowanie wody z podłoża, zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu wierzchniej warstwy, a jednocześnie zapewni ochronę korzeni przed zbyt niską temperaturą w sezonie zimowym.

Różne odmiany wrzosów

W sprzedaży dostępne są różne odmiany wrzosów. Dzieli się je w zależności od koloru. I tak do odmian kwitnących na fioletowo zalicza się między innymi:

  • wrzos Cuprea;
  • wrzos Boskoop;
  • wrzos Mullion.

Wrzos Cuprea to odmiana charakteryzująca się szerokim pokrojem. Jest silnie wzmiesiona – dorasta nawet do trzydziestu centymetrów. Wrzos Cuprea to nie tylko piękne kwiaty o lawendowym kolorze, ale również miedziano – złote liście, które taki kolor mają przez cały okres wegetacji. Sadzonki rzosa Cuprea, ale także wiele innych odmian, dostępne są w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/byliny-i-trawy-ozdobne/483-wrzos-cuprea.html.

Od odmian purpurowych zalicza się między innymi:

  • wrzos Dark Beauty;
  • wrzos Carmen;
  • wrzos Allegro.

Wrzos Dark Beauty dorasta do około trzydziestu centymetrów. Jego niewątpliwym atutem są piękne kwiaty, która są półpełne bądź pełne. Wrzos Dark Beauty to jedna z cenniejszych odmian, która poszukiwana jest przez miłośników tych roślin.

W sprzedaży dostępne są również wrzosy w kremowym kolorze. Do takich zalicza się między innymi wrzos Dirry. Okazuje się, że wrzos Dirry pięknie urozmaica kompozycję stworzoną z roślin w ciemniejszym kolorze. Wrzos Dirry jest odmianą, która również jest bardzo popularna.

Pielęgnacja wrzosów

Pielęgnacja wrzosów jest bardzo prosta. Rośliny te nie wymagają częstego podlewania. Robimy to rzadko, co doskonale sprawdza się wówczas, gdy często wyjeżdżamy. Kiedy jednak panuje susza, warto sprawdzać, czy podłoże nie wyschło. Koniecznie trzeba natomiast pamiętać o usuwaniu chwastów rosnących wokół wrzosów. To podstawowa pielęgnacja wrzosów, o których nigdy nie można zapomnieć. Warto wesprzeć rośliny odpowiednim nawozem. W sprzedaży dostępne są nawozy do wrzosów, które dostarczą im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nawozy powinny być nie tylko wartościowe pod względem pokarmowym. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zakwaszały glebę.

Wrzosy to jedne z piękniejszych roślin. Warto mieć je w swoim ogrodzie nie tylko dlatego, że są tak ładne, ale również dlatego, że ich pielęgnacja nie jest trudna.

Źródła:

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments