Na skutek zmian hormonalnych w organizmie dojrzałego mężczyzny może zostać zaburzona sprawność seksualna. Przypadłość ta dotyka ponad 50% mężczyzn znajdujących się w okresie andropauzy.
Zaburzenia erekcji nie są jedynie wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej. Może być wywołana również innymi czynnikami, a mianowicie:
- Złe odżywianie – niezdrowe, zawierające dużą ilość cholesterolu pożywienie przyczynia się do chorób takich jak miażdzyca i nadciśnienie tętnicze, co może stanowić bezpośrednią przyczynę zaburzeń sprawności seksualnej.
- Brak aktywności ruchowej – kondycja fizyczna ma ogromny wpływ na sprawność seksualną. Regularne uprawianie sportu poprawia ukrwienie i samopoczucie.
- Infekcje układu moczowego – stany zapalne, infekcje bakteryjne i inne choroby układu moczowego mogą w znaczącym stopniu ograniczać sprawność seksualną.
- Stresogenne warunki – zła sytuacja zawodowa lub materialna, brak samoakceptacji i inne czynniki psychologiczne mogą powodować silny stres, co może skutkować nawet trwałą niemocą seksualną.
- Urazy mechaniczne – uszkodzenie kręgosłupa i miednicy doprowadzić może do fizycznego ograniczenia wzwodu penisa.
Jak zapobiegać zaburzeniom erekcji?
Zaburzenia erekcji mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze relacje z partnerką. Wszak, seks to niezwykle ważny element związku, który potrafi być receptą na pojawiające się kłótnie i spory. Nie bez powodu mówi się, że współżycie seksualne cementuje każdy związek.
Między innymi dlatego warto pomyśleć o profilaktycznych zmianach w trybie życia, aby uniknąć wspomnianych zaburzeń. Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów ze sprawnością seksualną?
Przede wszystkim, należy przykładać uwagę do tego, co jemy. Odpowiednia dieta – zbilansowana i pełnowartościowa może okazać się kluczem do pełnej sprawności seksualnej. Należy przede wszystkim unikać cholesterolu, który według wielu badań jest jedną z głównych przyczyn impotencji.
Ponadto, warto zadbać o aktywność fizyczną oraz brak jakichkolwiek używek. Zarówno alkohol, jak i papierosy odciskają negatywne piętno na sprawności seksualnej. Dyskusyjne rozwiązania w postaci popularnych tabletek np. Braveran czy znana wszystkim niebieska tabletka, nie zawsze będą dla nas ratunkiem, więc warto zawczasu o to zadbać.
Jak leczyć zaburzenia erekcji?
Zaburzenia sprawności seksualnej można leczyć stosując rozmaite metody. Leczenie może mieć charakter psychoterapeutyczny oraz farmakologiczny.
Psychoterapię stosuje się u mężczyzn, którzy borykają się z problemami natury psychicznej tj: lękiem przed odrzuceniem, zachwianą samooceną, długotrwałym stresem. Leczenie farmakologiczne stosowane jest w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Do najpopularniejszych form leczenia farmakologicznego zaliczamy:
- zastrzyki
- tabletki na wzmożenie potencji np. Eron Plus
- suplementy diety
- żele i maści do stosowania miejscowego
Zaburzenia erekcji można leczyć również poprzez przeszczepy żylne (bypassy) lub specjalne protezy.