Zdaniem WHO niedobór żelaza i związana z nim niedokrwistość może dotyczyć nawet 5% populacji. Jak sprawić, by organizm lepiej przyswajał żelazo? W jaki sposób zwiększyć wchłanianie tego składnika? Poznaj odpowiedź.
U podłoża przyczyn niedoborów żelaza mogą leżeć błędy wynikające z diety (spożywanie pokarmów ze zbyt małą ilością tego pierwiastka), a także pojawienie się krwawień czy nowotworów. Jednym z powodów zbyt małej ilości żelaza w organizmie są zaburzenia wchłaniania. Czy da się modulować przyswajalność tego składnika?
Jeśli, mimo suplementacji żelaza, wciąż cierpisz na anemię, jesteś osłabiony, brak ci energii, warto zastanowić się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Co może mieć wpływ na przyswajalność żelaza?
Masz problem z prawidłowym wchłanianiem żelaza? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojej diecie. Co interesujące, to zbyt duża ilość składników mineralnych w organizmie może blokować prawidłowe przyswajanie żelaza. Ogranicza go nadmiar wapnia, cynku, fosforu czy magnezu. Zbadaj ich poziom we krwi. Nie bez znaczenia pozostaje także ilość spożywanego tłuszczu – postaraj się ograniczyć go w codziennym jadłospisie. Jeśli stosujesz dietę wegańską, naturalnie przyjmujesz zwiększoną ilość białka roślinnego. Jego nadmiar to może być jedną z przyczyn złego wchłaniania żelaza. Podobnie jest ze spożywaną codziennie owsianką. Płatki owsiane są źródłem kwasu fitynowego, który upośledza przyswajanie wielu składników odżywczych, wśród których, oprócz żelaza, można wymienić np. magnez i cynk.
Warto także przyjrzeć się funkcjonowaniu jelita cienkiego. To właśnie ono jest nośnikiem składników odżywczych, których przyswajanie odbywa się w jego górnym odcinku. Jeśli działanie kosmków czy śluzówki jest uszkodzone lub jesteśmy po antybiotykoterapii, przewód pokarmowy jest wyjałowiony i brak nam „dobrych” bakterii, taka sytuacja sprzyja zaburzeniom wchłaniania.
Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?
Dobre skutki przynosi modyfikacja diety. Warto wzbogacić jadłospis o produkty bogate w żelazo hemowe o lepszym wchłanianiu. Należą do nich czerwone mięso i podroby (np. wątróbka). Przyswajalność żelaza zwiększa także podaż witaminy C. Przyjmując go w postaci suplementów, warto szukać produktów z dodanym kwasem askorbinowym. Witamina C dodatkowo zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego z pożywienia. Podobny skutek ma podaż witaminy B2. Ze względu na związek pracy jelita cienkiego z wchłanianiem składników odżywczych, można spotkać się z opinią, że analogicznie działa laktoferyna, czyli białko mleczne. Pomaga odbudować florę bakteryjną w jelitach, a co za tym idzie, ma wpływ na zwiększenie przyswajalności m.in. żelaza.