Niewielki metraż, to wciąż masa możliwości: projektowanie wnętrz w Gdańsku

Co sprawia, że każde małe mieszkanie można optycznie powiększyć? Z jakich pomysłów korzystają projektanci wnętrz Trójmiasto? Co wolno, a czego nie należy stosować przy projektowaniu niewielkiej przestrzeni, żeby mieć nowoczesne mieszkanie z powiększonym wizualnie metrażem? No i czym charakteryzuje się to nowoczesne wnętrze? Przeczytasz poniżej.

Architekci wnętrz w Gdańsku wiedzą jak to robić. Triki aranżacyjne to ich specjalność

Małe mieszkanie w Trójmieście? To raczej żadna tragedia, a wręcz przeciwnie – świetna okazja do zademonstrowania swoich możliwości wnętrzarskich. Bo urządzanie małego wnętrza jest o tyle ciekawsze, że możesz mocniej pobudzić swoją wyobraźnię, lepiej skupić się na każdym detalu i bardziej poszaleć z gotówką – przecież masz mniej metrów do zagospodarowania, za to możliwości aranżacyjnych, co nie miara! Czy to nie jest fantastyczna wiadomość?

Na powiększenie optyczne przestrzeni mieszkania wpływa bardzo wiele elementów i szczegółów. Umiejętne urządzanie małego wnętrza może sprawić, że nie tylko optycznie wyda się ono większe nawet o kilka metrów, ale będzie też bardziej funkcjonalne. Dużo zależy od tego, jakie na przykład dobierzesz meble, kolorystykę czy dodatki. Tak, tak, dodatkami też można wizualnie powiększyć przestrzeń mieszkalną.

Jednym z ważniejszych elementów, jakim cechuje się nowoczesne mieszkanie nawet o niewielkim metrażu, jest światło – zarówno naturalne, jak i to sztuczne. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie, pozwoli nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale też podkreślić lub ukryć wybrane miejsca mieszkania.

Jeśli skierujesz intensywne światło na dłuższe ściany powiększysz tym przestrzeń. Idealnie do tego triku sprawdzają się reflektory i kinkiety. Dobrze jest wybierać takie, które są przezroczyste i sprawiają wrażenie lekkich. Należy też wybierać do nich ciepłe światło, które dodatkowo rozświetli małe mieszkanie w jasnych barwach – podkreśla biuro projektowe Zapp aranżacje z Trójmiasta.

Jeśli chodzi o światło naturalne, to warto dbać o każdy jego promień wpadający do mieszkania. Zwłaszcza małe mieszkanie nie powinno się pociemniać w żaden sposób. Dlatego zwracaj uwagę na chociażby rodzaj i kolor zasłon – i w żadnym wypadku nie zawieszaj ciężkich i ciemnych.

Dużą robotę robią też lustra. Pamiętaj, że powinny być one duże, ale muszą mieć lekkie ramy. Świetnie wizualnie powiększają każde nowoczesne wnętrze czy to części gościnnej, sypialni czy łazienki, o ile zawiesisz je w odpowiednim miejscu. Najlepiej zawieszać je naprzeciw okien, tak, żeby naturalne światło mogło się w nich odbijać. Również drzwi szaf możesz wykorzystać właśnie na to, żeby znalazły się w nich lustra. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym – zyskasz optycznie większe, jaśniejsze pomieszczenie, a przy okazji będziesz mieć, gdzie weryfikować swoje stylizacje.

Im więcej w mieszkaniu elementów szklanych i przezroczystych, tym uzyskasz lepszy efekt powiększenia przestrzeni każdego pomieszczenia na przykład pokoju lub łazienki – dodał architekt wnętrz Trójmiasto.

Optycznie powiększenie mieszkania kluczem do sukcesu

Kluczem do sukcesu w aranżacji małych przestrzeni, żeby je optycznie powiększyć, jest nie tylko światło, ale współgrające z nim też barwy i dobrana kolorystyka w mieszkaniu.

Tutaj generalnie zasada jest taka, że małe mieszkanie powinno być wypełnione jasnymi barwami i przedmiotami. Stawiaj zawsze na jasne kolory, gładkie i lśniące faktury, które będą odbijały blask oświetlenia. Wybieraj jasne ściany, meble, drzwi, firanki, ramy oraz wszelkie inne dodatki takie jak dywany, chodniki itp. Przy wyborze dodatków, kieruj się minimalizmem faktur i deseni – zasada mniej znaczy więcej, w tym przypadku sprawdzi się idealnie. Stosując się do tych zaleceń unikniesz wrażenia chaosu, nieładu czy braku wyczucia estetyki lub zorganizowania.

Na małych przestrzeniach świetnie sprawdzają się też niskie meble o prostej linii, których odpowiednie ustawienie pozwoli zmaksymalizować wolną przestrzeń – dodaje architekt wnętrz z Zapp aranżacje.

Małe mieszkanie, to nie tylko optyczne dodawanie metrów różnymi trikami, to również umiejętne planowane każdego kawałka wnętrza, tak, żeby spełniało jednak wszystkie nasze potrzeby, czyli dało się w nim normalnie żyć – podsumowało biuro projektowe z Gdańska.

Możesz mieć małe, ale bardzo stylowe mieszkanie, doskonale zaplanowane pod każdym względem i na każdym jego tak cennym metrze kwadratowym. Jedynie, co musisz zrobić, to zastosować się do zasad, które proponują projektanci wnętrz. Jeśli jednak nie potrafisz sam dobierać i komponować elementów do swojej przestrzeni nawet po przeczytaniu porad, możesz zaangażować do zaprojektowania Twojego mieszkania architekta, firmę remontową lub biuro projektowe z Trójmiasta.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments