Słuchawki bezprzewodowe i TWS – czym się różnią? Który model wybrać?

Łączność Bluetooth to technologia, która pozwala na wygodną transmisję danych, bez konieczności użycia przewodów. Przydaje się ona zwłaszcza w słuchawkach, które gwarantują tym samym sporą swobodę ruchów. Na rynku znaleźć można jednak modele korzystające z transmisji zdalnej w różny sposób.

---REKLAMA ---

Słuchawki bezprzewodowe, ale jednak z kablem

Podział oferowanych sprzętów wynika z różnych znaczeń słowa „bezprzewodowy”. W przypadku tak zwanych standardowych urządzeń, oznacza ono zdalną łączność z innymi urządzeniami, bez fizycznego podłączania słuchawek przy użyciu przewodu (najczęściej mini Jack).

Kabel nie ogranicza więc Twoich ruchów, możesz również oddalić się od sparowanego urządzenia (telefonu, laptopa, tabletu etc.). Na jaką odległość? To zależy od maksymalnego zasięgu słuchawek. Parametr ten zazwyczaj można znaleźć w specyfikacji urządzenia.

Fakt, iż słuchawki pracują z użyciem łączności Bluetooth (na rynku dostępne są też modele radiowe i Wi-Fi), nie oznacza jednak wcale, że ich budowa jest całkowicie bezprzewodowa. Kabel nadal występuje – łączy on jednak tylko same słuchawki. Dla wielu osób nie stanowi to problemu. W końcu najważniejsza jest transmisja bezprzewodowa. Niektórym jednak zależy na jeszcze większej swobodzie, którą zapewnić mogą tak zwane słuchawki TWS. Cieszą się one popularnością zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie.

Słuchawki (prawdziwie)bezprzewodowe

TWS to skrót od angielskiego wyrażenia True Wireless Stereo (Prawdziwie Bezprzewodowe Stereo). Określa się nim rodzaj słuchawek, które łączą się w sposób bezprzewodowy nie tylko ze sparowanym urządzeniem, ale także między sobą. Słuchawki to dwa oddzielne elementy, z których korzystać może jedna lub dwie osoby. Podobnie jak w standardowe modele bezprzewodowe, są wyposażane w akumulatory, które można naładować przy użyciu specjalnych ładowarek. Najczęściej występują one w formie pudełek, pokrowców i etui.

Nowoczesne słuchawki TWS często obsługują dodatkowe funkcje oraz technologie. Spośród nich wymienić można chociażby technologię ANC (Aktywna Redukcja Szumów), opcję odbierania rozmów telefonicznych czy też funkcję przełączania i przewijania utworów. Pod tym względem, ich działanie nie różni się specjalnie od sprzętów standardowych.

Technologia TWS dla pełnej swobody ruchu

Choć oba modele słuchawek są do siebie bardzo podobne, jeden szczegół może zadecydować o podjęciu ostatecznej decyzji. Urządzenia TWS cenione są przede wszystkim przez osoby uprawiające sport. Brak kabla oznacza brak jakichkolwiek ograniczeń w zakresie wykonywanych ruchów. Podczas biegania czy też wykonywania ćwiczeń siłowych nie musisz więc martwić się, że kabel zaczepi się o włosy bądź bluzkę.

Słuchawki prawdziwie bezprzewodowe to dobry wybór także wówczas, gdy zechcesz słuchać muzyki bądź oglądać film z inną osobą. Do tego dochodzi fakt, iż wiele tego typu urządzeń jest wodoodpornych. Zabrać możesz je więc na pływalnie lub pod prysznic.

Jeśli zaś chodzi o wady słuchawek TWS, należy zwrócić uwagę na to, iż dość łatwo można je zgubić. Gdy wypadną z uszu, mogą również ulec uszkodzeniu (na przykład w wyniku upadku z wysokości). Słuchawki z kablem zapewniają pod tym względem lepszą ochronę. Oczywiście niezależnie od końcowego wyboru, zawsze zwracaj uwagę także na pozostałe informacje. O komforcie korzystania ze słuchawek decyduje między innymi ich zasięg, pojemność baterii oraz parametry odpowiedzialne za jakość dźwięku.

REKLAMA