Problemy skórne to jedne z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości, z jakimi przychodzi nam się zmagać. Często są bowiem nie tylko mało estetyczne, ale też bardzo bolesne i nasilają się np. w kontakcie z wodą czy chłodnym powietrzem. Jednym z takich schorzeń jest skóra atopowa, która najczęściej występuje u dzieci, ale nierzadko dotyka też dorosłych. Czym się charakteryzuje i jak można złagodzić jej objawy?
Skóra atopowa – charakterystyka
By dobrze zrozumieć mechanizm tego problemu, warto uświadomić sobie podstawową rolę skóry człowieka. Jeśli jest zdrowa, stanowi ona swoistą barierę, która skutecznie zapobiega wnikaniu do wnętrza organizmu przeróżnych alergenów, zarazków i innych podrażniających substancji. Skóra atopowa natomiast wykazuje nadwrażliwość na kontakt z takimi czynnikami i reaguje na nie stanem zapalnym, nazywanym atopowym zapaleniem skóry lub wypryskiem atopowym.
Jak to się dzieje? Skóra atopowa ma mniejszą zdolność do obrony przed alergenami (np. wziewnymi czy pokarmowymi). Gdy spotykają się one z tzw. komórkami Langerhansa – komórkami obronnymi skóry – pobudzają limfocyty i w ten sposób doprowadzają do rozwoju uczulenia. We wszystkim nie pomaga też fakt, że same komórki skóry pod wpływem takiego bodźca zaczynają produkować różne substancje.
Kolejny kontakt z alergenem sprawia, że skóra pokrywa się różnymi zmianami – grudkami, zaczerwienieniami, pęcherzykami czy nawet małymi rankami. Towarzyszy im silny świąd skóry, który prowokuje chorego do ciągłego drapania się, dodatkowo uszkadzającego skórę. Skóra atopowa charakteryzuje się przy tym nadmierną suchością. Przy braku reakcji z czasem grubieje i zaczynają się na niej wyraźnie odznaczać naturalne bruzdy (np. w okolicy nadgarstków może zacząć przypominać korę drzewa).
Skóra atopowa – jak jej pomóc?
Niezwykle wrażliwa skóra atopowa wymaga nie tylko nadzoru dermatologa, ale też odpowiedniej pielęgnacji i dużej dyscypliny ze strony chorego. Głównym celem naszych działań powinno być przywrócenie skórze „szczelności” poprzez zwalczanie nadmiernej suchości. Podstawą są więc odpowiednio dobrane kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej, które będą nie tylko oczyszczać skórę, ale i jednocześnie ją natłuszczać. Często są one tak delikatne, by mogli ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci – dobry przykład stanowi tu świetna, polecana przez dermatologów seria ATOPIANCE Mixa Baby.
Ważna jest też próba pozbycia się nawyków, które sprawiają, że skóra atopowa cierpi. Warto pamiętać, że – choć brzmi to paradoksalnie – nadmierne moczenie skóry prowadzi do jej wysuszania. Zamiast kąpieli lepiej więc wziąć letni prysznic, a zaraz po nim nałożyć na skórę natłuszczającą emulsję (np. pochodzącą ze wspomnianej serii emulsję łagodzącą do twarzy i ciała ATOPIANCE Mixa Baby). Trzeba też zachowywać dużą ostrożność podczas prac domowych – jeśli wymagają one moczenia rąk, chroń je rękawiczkami. Przede wszystkim zaś unikaj drapania skóry, które przyczynia się do jej niszczenia. By pozbyć się świądu, staraj się raczej poklepywać lub uciskać skórę. Ukojenie przynieść mogą okłady z wilgotnej gazy.