Rozwód choć nie należy do przyjemnych momentów w życiu, często jest koniecznością lub świadomą decyzją jednej lub obu stron pozostających w związku małżeńskim. Kiedy podejmujemy decyzję o rozwodzie możemy wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie lub odstąpić od jej orzekania. Niezależnie od tego, pomoc w uzyskaniu rozwodu zapewnią nam zebrane argumenty. Chociaż ich katalog jest co do zasady nieograniczony, to część z nich występuje zdecydowanie częściej niż pozostałe. W poniższym artykule prezentujemy najczęściej występujące przesłanki rozwodowe.
Argumenty do rozwodu z orzeczeniem o winie
Często osoby decydujące się na rozwód podejmują decyzję w konsekwencji zachowania współmałżonka. Uzależnienia (takie jak alkoholizm, seksoholizm, przemoc) czy zdrada to najczęściej wskazywane argumenty do rozwodu w Polsce.
Nałogi a więc np. uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu a obecnie również coraz częściej seksoholizm jednej ze stron jest wystarczającą przesłanką do orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków. Dzieje się tak ponieważ osoba, która jest uzależniona, poświęca zdecydowanie więcej czasu swoim zainteresowaniom niż potrzebom rodziny. Przy tego rodzaju problemach, pojawiają się również inne problemy takie jak niegospodarność czy przemoc.
Przemoc – zarówno fizyczna jak i psychiczna jest kolejną przesłanką do podjęcia działań procesowych. Należy pamiętać, że przemoc fizyczna stanowi nie tylko poważne nadużycie ale przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla najbliższych osoby dopuszczającej się przemocy. Poniżanie, zastraszanie, czy też izolowanie od innych stanowiące przemoc psychiczną to również zachowania, które godzą w dobro rodziny. Z tego też względu stanowią niezwykle istotną okoliczność w toku postępowania rozwodowego.
Zdrada to zdecydowanie królowa wśród wszystkich argumentów rozwodowych. Mówi się o niej, że statystycznie występuje najczęściej, a społecznie jest najbardziej destruktywna. Warto podkreślić, że zdrada to nie tylko ból i rozczarowanie ale również w wielu przypadkach brak możliwości ponownego zaufania partnerowi. Często pojawiającym się argumentem jest również „prawie zdrada” czyli profesjonalnie nazywana „pozorami zdrady małżeńskiej”. Są to działania, które formalnie nie stanowią zdrady, ale pod wieloma względami bardzo ją przypominają. Zbliżenie się do innej osoby, utrzymywanie regularnych, bardzo bliskich kontaktów, liczne telefony i sms-y, połączone z oddaleniem się od rodziny to tylko kilka z przykładów „prawie zdrady”.
Również zaniedbywanie partnera, dzieci i domu (w tym również uchylanie się od obowiązku pracy i utrzymania rodziny) stanowi istotny argument do rozwodu z orzeczeniem o winie.
Argumenty do rozwodu bez orzekania o winie
Często zdarza się również, że dwoje dorosłych ludzi świadomie i w porozumieniu podejmuje decyzje o rozstaniu. W tym wypadku jednak, podobnie jak przy rozwodzie z orzekaniem o winie, sąd będzie chciał poznać powody rozpadu związku małżeńskiego, w oparciu o które podejmie decyzję o udzieleniu bądź nie rozwodu o który wnioskują strony w pozwie. Chodzi tu o wykazanie okoliczności, które istotnie godzą w pożycie małżeńskie, a co za tym idzie, sprawiają, że małżonkowie decydują się na rozstanie.
Najczęściej pary wskazują tzw. wypalenie związku czyli stracenie zainteresowania współmałżonkiem. Winna jest tu przede wszystkim rutyna ale również coraz szybszy styl życia. Drugi najczęściej pojawiający się argument to niezgodność charakterów czy brak porozumienia podczas codziennego funkcjonowania a także rozbieżne cele życiowe.
Wskazane wyżej tempo życia ma również wpływ na coraz większe problemy natury zdrowotnej, w tym również brak współżycia fizycznego między partnerami. Brak zainteresowania seksualnego ze strony obojga partnerów stanowi przesłankę do rozwodu. Taki argument stanowią również odmienne temperamenty seksualne partnerów.
Również skazanie kogoś za przestępstwo może stanowić poważną przeszkodę w funkcjonowaniu w małżeństwie. Chociaż sprawa karalności pozostaje każdorazowo kwestią indywidualną i często zależną od wielu czynników, to dla sporej liczby osób stanowi kwestię nie do przeskoczenia, zwłaszcza jeśli skazanie wiąże się z koniecznością odbycia kary więzienia.
Decyzja o rozwodzie i co dalej?
Często podejmując decyzje o rozwodzie zastanawiamy się jak to wszystko zebrać w całość. Sama decyzja o zmianie w życiu nie jest łatwa i wymaga od nas dużo zaangażowania, również emocjonalnego. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi Adwokat Poznań, który dzięki swojej profesjonalnej wiedzy potrafi wesprzeć Klienta podczas trudnych chwil i zgodnie z jego wolą dążyć do rozwiązania związku małżeńskiego w oparciu o sformułowany wspólnie pozew rozwodowy.