Rozejścia spojenia łonowego można uniknąć! Sprawdź, co możesz zrobić

W okresie ciąży kobiety uskarżają się na wiele dolegliwości. Chociaż standardem jest ból kręgosłupa, wiele pań cierpi z powodu bólu pojawiającego się podczas chodzenia, dłuższego stania czy nawet siedzenia. Taki dyskomfort towarzyszy często rozejściu spojenia łonowego. Dowiedz się, co to za przypadłość i sprawdź jak jej uniknąć.

Spojenie łonowe jest chrząstką odpowiedzialną za połączenie obu kości łonowych w obrębie miednicy. W okresie ciąży, gdy organizm przygotowuje się do porodu, dochodzi do stopniowego rozszerzania się spojenia. Za dolegliwości bólowe odpowiada rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów, do czego dochodzi pod wpływem działania hormonów ciążowych. Jeżeli dyskomfort jest przejściowy i mija po odpoczynku lub kąpieli, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli natomiast ból nie przemija, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest rozejście spojenia łonowego.

 

Rozejście spojenia łonowego – objawy

 

Poza długo utrzymującym się bólem, rozejście spojenia łonowego daje takie objawy jak:

  • promieniowanie bólu do ud oraz okolicy kości krzyżowej
  • tzw. kaczkowaty chód.

Dyskomfort nasila się podczas dźwigania ciężkich przedmiotów czy przy nagłym wstawaniu.

 

Jak zapobiec tej dolegliwości?

 

O fizjologicznym rozejściu spojenia łonowego mówi się wówczas, gdy kości łonowe oddalają się od siebie na odległość do 10 mm. Gdy odległość ta rośnie powyżej 10 mm, mowa o stanie patologicznym. Chociaż na jego powstawanie mają wpływ przede wszystkim predyspozycje osobnicze, można zapobiec tej dolegliwości.

  • Kontroluj przybieranie na wadze

Wśród przyczyn rozejścia spojenia łonowego wymienia się nadwagę jeszcze przed ciążą lub zbyt szybkie przybieranie na wadze już w okresie oczekiwania na dziecko.

Aby uniknąć patologicznego rozejścia, warto zatem zadbać o prawidłowe przyrosty masy ciała w ciąży. Pamiętaj więc, aby jeść dla dwojga, a nie za dwoje.

  • Dużo odpoczywaj

Jeżeli coraz częściej odczuwasz dolegliwości bólowe, staraj się dużo odpoczywać. Musisz na jakiś czas zrezygnować z intensywnego trybu życia – w przeciwnym razie fizjologiczne rozejście przekształci się w stan patologiczny.

  • Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów

Noszenie ciężkich przedmiotów w ciąży nie jest wskazane, aczkolwiek nie wszystkie panie stosują się do tej zasady. Jeżeli jednak odczuwasz dolegliwości związane z rozszerzaniem się spojenia łonowego, bezwzględnie zaprzestań noszenia ciężarów – ot, choćby wypełnionej po brzegi siatki z zakupami.

  • Noś specjalny pas ortopedyczny

Jeżeli zmagasz się z patologicznym rozejściem spojenia i znajdujesz się pod kontrolą lekarza, specjalista może zalecić noszenie pasa ortopedycznego. Jego konstrukcja pozwala na stabilizację i odciążenie stawów krzyżowo-biodrowych oraz spojenia łonowego. Nie uciska przy tym rosnącego brzucha, więc noszenie jest bezpieczne dla dziecka.

 

Nie bagatelizuj dolegliwości bólowych w okolicy pachwin i miednicy – szczególnie jeśli utrzymują się przez długi czas. W razie ich wystąpienia, skonsultuj się z ginekologiem, który skieruje Cię na dalszą diagnostykę.

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments