Ratowanie małżeństwa w kryzysie

Kryzys małżeński to jedno z najboleśniejszych doświadczeń, jakie mogą spotkać człowieka. Jego przyczyny bywają rozmaite – czasem chodzi o problemy w komunikacji, czasami o zdradę, a w najtrudniejszych przypadkach kryzys w związku stanowi skutek świeżo przebytej tragedii rodzinnej (np. śmierci dziecka). Niezależnie od przyczyny, w razie przedłużających się trudności zawsze warto zasięgnąć porady doświadczonego terapeuty.

Możliwości terapii

Terapia małżeńska Gliwice przeznaczona jest dla wszystkich tych par, które doświadczają poważnych problemów we wzajemnych relacjach. Problemy owe mogły narastać latami, czasami jednak wiążą się z konkretnym, traumatycznym wydarzeniem, w rodzaju ciężkiej choroby bądź śmierci dziecka. Przyczyny kryzysu bywają zatem znane bądź ukryte, ale sposobu na wyjście z impasu każdorazowo należy szukać w próbach wzajemnego porozumienia.

Warto od razu dodać, że w niektórych wypadkach sesje małżeńskie okażą się nieskuteczne – będzie tak zwłaszcza wówczas, gdy problem dotyczy tak naprawdę tylko jednego z małżonków, drugie zaś uczestniczy w nim nieco bardziej biernie. W takich okolicznościach terapeuta zaproponuje terapię indywidualną, wspieraną ewentualnie od czasu do czasu sesjami rodzinnymi. Jeżeli jednak okaże się, że kryzys rzeczywiście sięga samej istoty małżeńskich relacji, współpraca obu stron okaże się nieodzowna.

Grunt to dobra wola

Aby mogła być skuteczna, terapia małżeńska Gliwice musi przebiegać za zgodą obojga małżonków. Najtrudniejsze przypadki to z pewnością te, kiedy jedna strona pragnie uczestniczyć w procesie terapeutycznym, druga zaś po kryjomu planuje już rozwód. W takiej sytuacji uczciwy terapeuta przyzna po dwóch-trzech sesjach, iż jego rola jest tutaj mocno ograniczona. Żadnego związku, choćby i najdłuższego stażem, nie da się uratować bez woli małżonków.

Zakładając jednak, że zarówno żona, jak i mąż naprawdę pragną ratować wzajemne relacje, terapia może przynieść pożądane owoce. Ważne, by nie zniechęcać się pierwszymi trudnościami i za wszelką cenę próbować ze sobą rozmawiać.

Terapia małżeńska gliwice- http://autoprezentacja.pl/terapia-malzenska/

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments