Nowy rok to nowe postanowienia noworoczne. Jednym z nich może być poprawa jakości snu oraz praca nad rytuałami relaksacyjnymi. Wiele osób zastanawia się, jak je wprowadzić na stałe do swojej rutyny. Jak się okazuje – kluczem do sukcesu jest regularność oraz ciągłe monitorowanie postępów. Warto też zastanowić się, co powinniśmy robić wieczorami. Oto 7 kroków, które pomogą nam znacząco poprawić jakość snu!
Krok 1 – harmonogram
W pierwszej kolejności należy określić stałe godziny, w których chcielibyśmy kłaść się spać i wstawać. Następnie określamy ilość czynności wchodzących w skład rytuału relaksacyjnego przed snem. Mogą się one codziennie przeplatać lub powtarzać – kwestia ta zależy od naszych indywidualnych preferencji. Najważniejsza jest tutaj jednak regularność – to właśnie dzięki niej poczujemy pierwsze efekty!
Krok 2 – ograniczenie używania urządzeń elektronicznych przed snem
Nie ma co ukrywać – ekspozycja na urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, może negatywnie wpływać na jakość naszego snu oraz negatywnie wpłynąć na relaks przed snem. Wynika to z faktu, iż ich ekran emituje światło niebieskie, które zaburza wydzielanie melatoniny, a tym samym wpływa w sposób negatywny na spokojne zasypianie. Co więcej, informacje, które znajdziemy np. na social mediach, mogą negatywnie wpłynąć na nasz stan emocjonalny, co dodatkowo pogarsza jakość snu.
Krok 3 – ciepła kąpiel lub prysznic
Do wieczornej rutyny relaksacyjnej warto także włączyć ciepłą kąpiel lub prysznic. Nie ma co ukrywać – już od lat wiadomo, że ciepła woda pomaga zrelaksować mięśnie oraz przygotować ciało do snu. Ciekawą opcją jest również domowe spa.
Krok 4 – zaparzenie kubka ziołowej herbaty
Kubek ciepłej herbaty to zdecydowanie jeden z lepszych sposobów na zrelaksowanie się przed snem. Ciepły napar działa kojąco i pomaga w odprężeniu się po ciężkim dniu. Dodatkowo istnieją zioła, takie jak melisa, mięta czy rumianek, które pomagają w rozluźnieniu się przed snem oraz ułatwiają zasypianie.
Krok 5 – czytanie książki
W ramach rytuału relaksacyjnego można wykonywać wiele czynności, w tym czytanie książek. Może nam to pomóc w oderwaniu się od codziennych zmartwień, a także stworzyć przyjemny klimat do zasypiania. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać odpowiednią książkę, gdyż nie zaleca się nadmiernego wzburzenia emocjonalnego w godzinach wieczornych.
Krok 6 – stworzenie przyjemnego otoczenia
Ważnym elementem rytuału relaksacyjnego przed snem jest otoczenie. Z uwagi na to, nasza sypialnia powinna zapewniać odpowiednie warunki do wypoczywania. Jak je stworzyć? Najlepiej otworzyć okno na chwile, aby do środka dostało się świeże powietrze, a temperatura lekko się obniżyła. Zadbajmy także o odpowiednie zaciemnienie oraz oświetlenie. Mile widziana będzie aromaterapia, np. olejkiem lawendowym.
Krok 7 – komfortowe łóżko
Niezaprzeczalnie, łóżko odgrywa najważniejszą funkcję w zapewnieniu spokojnego i komfortowego wypoczynku. Jego głównym elementem powinny być materace, które są odpowiednio dopasować do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. W ten sposób są w stanie zagwarantować najlepsze wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Ważnych, choć często pomijanym aspektem są wysokiej jakości akcesoria sypialniane, takie jak poduszka czy kołdra, która przyjemnie otula nasze ciało, a także gwarantuje właściwy komfort termiczny.
Wprowadzenie tych rytuałów relaksacyjnych może być traktowane jako pozytywne postanowienie noworoczne, mające na celu poprawę jakości snu i codziennego samopoczucia. Warto się ich trzymać, gdyż już po kilku dniach poczujemy, że o wiele lepiej się wysypiamy, a przez to jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia!
Artykuł sponsorowany.