Pożyczka na czesne w UK? Bez obaw!

Wielka Brytania kusi studentów wysokim poziomem nauczania, atrakcyjnymi przyszłościowymi kierunkami i nowocześnie wyposażonymi kampusami, wielu studentów przeraża jednak kwestia wysokich opłat za czesne. Na szczęście za studia w Anglii nie trzeba płacić z własnej kieszeni! Zdecydowana większość studentów, zarówno z Wielkiej Brytanii jak i z pozostałych krajów europejskich, opłaca studia za pomocą pożyczki na czesne. Wizja popadnięcia w długi na samym początku dorosłego życia wydaje ci się przerażająca? Bez obaw! Wyjaśniamy, jak działa rządowa pożyczka na czesne, i dlaczego jest to dobre rozwiązanie dla każdego studenta.

Pożyczka bez ryzyka

Po pierwsze, pożyczka na czesne w Wielkiej Brytanii nie jest udzielana przez bank, ale przez organizację Student Finance, powołaną do życia przez brytyjski rząd. Oznacza to, że ma ona niekomercyjny charakter – jedyne oprocentowanie ma na celu pokrycie inflacji, a zasady jej udzielania i spłaty są jasno określone i niezmienne, bez żadnych haczyków. Jest też udzielana bez względu na dochód studenta i jego rodziców lub posiadany majątek, nie jest wymagane żadne zabezpieczenie ani żyranci. Ponadto, posiadanie kredytu studenckiego nie ma żadnego wpływu na ogólną zdolność kredytową, co oznacza, że nie przekreśla szans na otrzymanie np. kredytu hipotecznego w przyszłości.

Pożyczka na 100% czesnego

Pożyczka rządowa na studia licencjackie pokrywa 100% kosztów czesnego na publicznych uczelniach – czyli do 9250£ rocznie w Anglii lub do 4046£ w Walii. W przypadku studiów na prywatnej uczelni można pożyczyć do 6165£ na rok studiowania. Pieniądze trafiają automatycznie na konto uczelni, nie ma więc ryzyka spóźnienia się z płatnością lub utraty pieniędzy w skutek nieostrożności lub nieszczęśliwego przypadku. Pożyczka nie jest przyznawana automatycznie – należy wypełnić stosowny formularz po otrzymaniu ofert miejsca na uczelni. Ze wszystkimi formalnościami pomaga doświadczony zespół Studiuj w Anglii.

Od 2016 roku rządowa pożyczka na czesne jest dostępna także dla studentów studiów magisterskich w UK! Warunki są dokładnie takie same jak w przypadku studiów pierwszego stopnia, z jednym wyjątkiem – można pożyczyć do 10 000£, przy czym czesne wynosi zazwyczaj między 4000 a 9000£. Pozostałą kwotę, jeśli student zdecyduje się pożyczyć całą dostępną sumę, można więc przeznaczyć na zakwaterowanie i inne koszty związane ze studiami za granicą.

Pieniądze na studia w UK dostępne dla każdego!

Kto może otrzymać rządową pożyczkę na czesne? Prawie każdy! Najważniejsze warunki, jakie należy spełnić, to obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej oraz otrzymanie oferty miejsca od brytyjskiego uniwersytetu. Pożyczka nie jest też udzielana osobom, które ukończyły już studia na tym samym poziomie (dyplom licencjacki nie jest więc przeszkodą dla uzyskania pożyczki na studia magisterskie), lub które w momencie rozpoczęcia studiów mają ukończone 60 lat.

Korzystne warunki spłaty

Niestety, każdą pożyczkę trzeba kiedyś spłacić. Warunki spłaty pożyczki na czesne w UK są jednak bardzo dogodne: spłata rozpoczyna się dopiero po ukończeniu studiów i podjęciu pracy, w której zarobki przekraczają ustalony próg. Obecnie kwota progowa wynosi 21 000£ rocznie dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Dla każdego kraju na świecie ustalana jest inna kwota progowa, z uwzględnieniem średnich zarobków i kosztów życia – i tak, kwota dla Polski wynosi 8400£ rocznie, co daje ok. 3600 złotych miesięcznie. Decyzją brytyjskiego rządu próg ten jest zamrożony i nie ulegnie zmianie aż do 2021 roku. Jak obliczana jest miesięczna rata? To tylko 9% od nadwyżki ponad kwotę progową! Dla przykładu, osoba zarabiająca 4000 złotych miesięcznie spłaca miesięcznie 9% z 400 zł o które przekroczyła próg 3600zł – a więc jej miesięczna rata wyniesie zaledwie 36 złotych. Oczywiście, jeżeli czyjaś sytuacja na to pozwala, można indywidualnie umówić się ze Student Finance na wyższe miesięczne raty, żeby pożyczkę szybciej spłacić w całości. Jeżeli natomiast z dowolnego powodu czyjaś sytuacja materialna się pogorszy i zarobki spadną poniżej kwoty progowej, spłata jest automatycznie zawieszana. Dług niespłacony przez 25 lat zostaje natomiast całkowicie umorzony!

Brexit? Nie ma problemu!

Wiele osób zastanawia się, co będzie dalej z pożyczką studencką odkąd Wielka Brytania podjęła decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Mamy dobre wiadomości! Studenci zaczynający naukę w latach 2017/2018 oraz 2018/2019 mają zagwarantowane, że otrzymają pożyczkę na dotychczasowych warunkach, i że te warunki nie zmienią się przez cały czas trwania studiów. Do 2021 roku można więc studiować bez obaw!

Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii! Pomagamy w całym procesie aplikacji, od wyboru uczelni aż po złożenie wniosku o pożyczkę i akademik. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments