Lokaty to bardzo często wybierany sposób przechowywania oszczędności. Popularność idzie jednak w parze z dostępnością i ogromną różnorodnością, co może stanowić wyzwanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bankowością. Wybór odpowiedniej lokaty nie należy do prostych zadań, dlatego posiadanie pewnej wiedzy na temat ich działania oraz dokładne rozważenie różnych rozwiązań są kluczowe, aby wybrać najbardziej bezpieczne i opłacalne rozwiązanie. Zrozumienie mechanizmu działania lokaty oraz różnych rodzajów dostępnych w bankach, wraz z ich różnicami, jest kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji finansowych.
Jak działają lokaty?
Lokata to jeden z powszechnie dostępnych instrumentów finansowych oferowanych przez większość banków na polskim rynku. Jej funkcjonowanie można przyrównać do pewnego rodzaju odwrotnej pożyczki, gdzie osoba deponująca środki na lokacie de facto udostępnia je bankowi. Zawierana umowa precyzuje okres obowiązywania lokaty oraz stopień oprocentowania, które zostanie doliczone do kwoty zdeponowanej na koncie lokaty. Warunki wypłaty środków są ściśle określone w umowie i zazwyczaj realizowane są po zakończeniu ustalonego okresu. Istotne jest, że podczas trwania umowy właściciel środków nie ma możliwości korzystania z nich, ponieważ są one zablokowane na określony czas. Jednakże lokaty tego typu stanowią bezpieczną formę oszczędzania, gdyż Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę środków. W kolejnej części tekstu przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje lokat.
Lokaty i ich rodzaje
Do najpopularniejszych i odpowiadających najszerszej grupie klientów lokat należy lokata terminowa będąca formą depozytu bankowego, w którym klient przechowuje określoną sumę pieniędzy przez ustalony z góry czas określony w umowie. Podczas trwania lokaty terminowej środki są zablokowane i niedostępne do wypłaty przed zakończeniem ustalonego terminu. W zamian klient otrzymuje określoną stopę procentową, zazwyczaj wyższą niż na standardowym rachunku oszczędnościowym. Innym rodzajem lokaty jest lokata progresywna – specyficzna odmiana lokat bankowych, w której stopy procentowe ulegają zmianie wraz z upływem czasu. Oprocentowanie stopniowo wzrasta w kolejnych okresach trwania lokaty. Oznacza to, że im dłużej środki pozostają na lokacie progresywnej, tym wyższa staje się stopa procentowa, co przekłada się na wyższe odsetki wypłacane po zakończeniu okresu lokaty. Ciekawym rodzajem są również lokaty na nowe środki.
To specyficzna forma lokaty bankowej, często proponowana jako promocja dla osób rozpoczynających współpracę z danym bankiem. W ramach tej oferty klient musi zdeponować na lokacie środki, które dotychczas nie były przechowywane w konkretnym banku. Innymi słowy, jest to opcja inwestycji dostępna jedynie dla tych, którzy przekazują swoje środki do nowego banku lub otwierają swój pierwszy rachunek w danej instytucji finansowej. Jeszcze innym rodzajem lokat są lokaty strukturyzowane. Łączą one cechy tradycyjnej lokaty z instrumentami pochodnymi, takimi jak opcje czy kontrakty terminowe. To nieco bardziej skomplikowany produkt finansowy pozwalający na osiągnięcie stosunkowo wysokich zysków, jednak trzeba mieć na uwadze, że wiąże się z nim również większe ryzyko inwestycyjne. Osoby, które są nastawione na zysk, mogą rozważyć też założenie lokaty inwestycyjnej. Taki depozyt pozwala klientowi wybrać konkretny portfel inwestycyjny lub fundusz, w który zdeponowane środki zostaną zainwestowane. Dzięki temu możliwe jest wygenerowanie zysków większych niż w przypadku tradycyjnych lokat. Wybór lokaty powinien być uwarunkowany osobistymi celami, sytuacją finansową, a także poziomem ryzyka, jakie właściciel środków jest w stanie podjąć. Nieodpowiednio dobrana do tych czynników lokata nie pozwoli osiągnąć zamierzonych celów. Sprawdź dostępne lokaty w Kasie Stefczyka i już dziś zacznij bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródła:
Co to jest lokata bankowa? Czy opłaca się inwestować w lokatę?
Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe? Gdzie lepiej odkładać zaskórniaki?
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/co-to-jest-lokata-dlugoterminowa/3kb939z
https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-i-e-lokata-na-nowe-srodkihttps://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty