Korzyści wynikających z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej jest wiele. Są argumenty, które w jednoznaczny sposób potwierdzają skuteczność paneli PV w produkcji darmowego prądu na własny użytek oraz uzasadniają, że jest to trafna i opłacalna inwestycja. Na dowód przedstawiamy sześć najważniejszych faktów o fotowoltaice.
Fakt 1. Fotowoltaika naprawdę się opłaca
Jeśli chodzi o opłacalność fotowoltaiki, to nie ma żadnych wątpliwości, że produkcja darmowego prądu to wyraźne oszczędności na rachunkach. Szczególnie, jeśli rozpatrujemy to pod kątem nieustannie rosnących cen energii elektrycznej. Wiele osób zauważa, że koszty zakupu paneli oraz ich montażu to spory wydatek. Jednak posługując się odpowiednim kalkulatorem, w prosty sposób da się obliczyć, że taka inwestycja może zwrócić się już po kilku latach, a później generować duże oszczędności. Należy też mieć na uwadze, że istnieją pewne ulgi oraz dofinansowania (takie jak np. program Mój Prąd), a więc w wielu przypadkach można liczyć na zwrot części kosztów.
Fakt 2. Panele fotowoltaiczne działają cały rok
Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne działają przez 12 miesięcy w roku, choć oczywiście zimą, ze względu na krótsze dni, produkują mniej prądu. Warto także zauważyć, że system jest przystosowany do pracy nawet przy temperaturach dochodzących nawet do minus 40 stopni Celsjusza. Natomiast nadwyżka energii wyprodukowana latem może być oddana do sieci, a następnie odebrana w momencie mniejszej wydajności instalacji, czyli właśnie w miesiącach jesienno-zimowych. Co prawda ostatnie regulacje zmieniają te kwestie z dniem 1 kwietnia 2022 roku, ale dotyczy to tylko nowych właścicieli instalacji. Osoby, które założą swoją instalację przed tą datą, mogą liczyć na okres przejściowy z nadal atrakcyjnymi opustami.
Fakt 3. Panele fotowoltaiczne są odporne na zjawiska pogodowe
Panele fotowoltaiczne idealnie nadają się do produkcji energii elektrycznej w naszej strefie klimatycznej. Nawet w bardziej pochmurne dni są w stanie działać i wytwarzać prąd, chociaż w nieco mniejszym stopniu. W takiej sytuacji panele produkują energię z tak zwanego promieniowania rozproszonego. Jeśli montaż został przeprowadzony przez profesjonalistów i zostały użyte ogniwa fotowoltaiczne wysokiej jakości, to taka konstrukcja jest w pełni odporna na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Nie straszne im mocne wiatry, grad lub nawet bezpośrednie uderzenie pioruna
Fakt 4. Panele fotowoltaiczne są prawie bezobsługowe
Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Poprawnie podłączona instalacja produkuje energię elektryczną w pełni automatycznie. Warto także zauważyć, że panele są zamontowane pod odpowiednim kątem, więc nie osadza się na nich wiele uciążliwych zanieczyszczeń. Liście jesienią są zdmuchiwane przez wiatr, ale za to zimą konieczne będzie usuwanie warstw śniegu, które mogą przysłonić moduły. Poza tym panele wystarczy dokładnie przeczyścić zaledwie 2 razy w roku, a co kilka lat zrobić przegląd instalacji.
Fakt 5. Panele fotowoltaiczne są wydajne przez długie lata
Faktem jest, że panele fotowoltaiczne mogą posłużyć nam przez wiele lat ze względu na ich żywotność i długo utrzymującą się wysoką efektywność wytwarzania energii elektrycznej. Producenci deklarują sprawność swoich modułów najczęściej na minimum 25 lat. Nawet po tym czasie wciąż będą działać, ale ich efektywność może wtedy nieznacznie spaść (np. do około 85 procent początkowej wydajności, co i tak jest wynikiem bardzo dobrym, patrząc z perspektywy upływającego czasu). Wystarczy przeczytać opinie o fotowoltaice, aby przekonać się, że wiele osób docenia darmową produkcję prądu nawet po wielu latach od momentu instalacji.
Fakt 6. Fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska
Produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii idealnie wpisuje się w ekologiczny trend. Panele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych metod produkcji prądu (np. elektrowni węglowych) są przyjazne dla środowiska. Nie emitują gazów cieplarnianych i pyłów, nie zatruwają wody, gleby ani powietrza. Są także bezpieczne dla zwierząt. Warto także zauważyć, że obecnie przywiązuje się dużą wagę do ekologicznych metod produkcji samych paneli. Ze względu na restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej muszą być one produkowane przy wykorzystaniu metod bezpiecznych dla środowiska naturalnego.