Drewno to naturalny materiał, który dodaje wnętrzom przytulności i szlachetności. Jednak ze względu na swoje właściwości takie jak: nasiąkliwość, wrażliwość na kontakt z wodą lub podatność na zadrapania i zarysowania nie nadaje się do stosowania w każdym z pomieszczeń (chyba, że użyjemy drogiego, egzotycznego drewna np. w łazience). Ze względu na kurczące się zasoby tego materiału, parkiety drewniane i meble z litego drewna są coraz droższe. Alternatywą są gresy drewnopodobne. Aby ułatwić sobie wybór w szerokiej ofercie rynkowej warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry i wybrać produkt, który spełni swoje zadanie jak najlepiej.
Zalety gresów drewnopodobnych
Płytki ceramiczne imitujące drewno mają kilka zalet: są o wiele bardziej wytrzymałe, odporne na zarysowanie, ścieranie i nienasiąkliwe (często mrozoodporne), co oznacza, że można je stosować także w łazience czy na tarasie. Oczywiście, stopnień ścieralności, antypoślizgowości czy mrozoodporność należy sprawdzać każdorazowo w zależności od wybranego typu płytek ceramicznych. Niższymi parametrami charakteryzują się płytki ścienne imitujące drewno, używane zazwyczaj w formie dekoracyjnej okładziny, a wyższymi płytki podłogowe. W obrębie tych drugich mamy do czynienia z różnymi klasami ścieralności (PEI I-V), gresy o IV klasie poleca się do stref o natężonym ruchu, podatnych na ścieranie np. do kuchni czy przedpokoju, parametr V – stosuje się zazwyczaj w przestrzeniach publicznych, które z racji swojej funkcji, są silnej eksploatowane niż wnętrza domowe. Warto zwrócić także uwagę na parametr R informujący o stopniu antypoślizgowości gresu. Do kuchni, korytarza czy łazienki zaleca się płytki o współczynniku R10 i wyżej. Natomiast do sypialni i salonu wystarczą kafle oznaczone symbolem R9.
Różne wzory płytek imitujących drewno
We wzorach płytek drewnopodobnych możemy przebierać. Znajdziemy w zasadzie imitację każdego drewna zarówno lokalnego, jak i egzotycznego, z widocznymi sękami lub bez nich. Dzięki temu bez większego problemu połączymy na przykład drewnianą podłogę w salonie z odcieniem gresów w kuchni. Poza tym producenci oferują płytki o malowanych powierzchniach, od rozbielonego drewna, po niebieskie i czerwone aplikacje. Są kafle przypominające starte, wiekowe podłogi, czy panele z pieczątkami na powierzchni – à la deski pochodzące z recyklingu. Szeroka gama wzorów pozwala dobrać odpowiedni odcień powierzchni płytki w zasadzie do każdego stylu urządzania wnętrz i efektu, który chcemy uzyskać. Znajdziemy więc płytki drewnopodobne w formacie między innymi: długich desek, drobnych cegiełek, heksagonów i nieregularnych wielokątów,a także wzory naśladujące inkrustowane podłogi drewniane jak w kolekcji Artwood Richettiego. Inną odmianą są gresy drewnopodobne o grubości 20 mm, które można układać bez kleju i fug na tarasie, na trawie, czy wykładać nimi ścieżki w ogrodzie.
Z czym łączyć płytki drewnopodobne?
Odpowiedź jest prosta, tak naprawdę z tymi wszystkimi materiałami, kolorami i deseniami, z którymi połączylibyśmy naturalne drewno. Do sprawdzonych zestawień należy łączenie płytek drewnopodobnych z białymi czy szarymi kaflami. Ponadto deski ceramiczne podkreślą charakter wnętrz utrzymanych w ciemnej tonacji. Dobrze im będzie w towarzystwie kamienia lub gresów imitujących marmur. Nie bójmy się też zestawień kolorystycznych, które ożywiają aranżację. Możliwości komponowania jak widać, jest naprawdę, warto więc wziąć pod uwagę gresy imitujące drewno przy urządzaniu domu lub mieszkania.
Duży wybór płytek drewnopodobnych można znaleźć w sklepie wnetrza.shop >>>