Remont domu lub mieszkania to zadanie niełatwe. Wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych i dużo pracy, ale także wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Prędzej czy później każdy z nas stanie jednak przed koniecznością przeprowadzenia prac remontowych. Jak się przygotować do remontu, aby zakończyć go możliwie jak najszybciej i oczywiście – osiągając efekt zgodny z założeniami?
Stwórz przemyślany projekt
Być może zabrzmi to banalnie, ale podstawą udanego remontu jest dobry projekt. Jeśli nie wiesz, co dokładnie chcesz osiągnąć i jakie zmiany wprowadzić, wstrzymaj się z rozpoczęciem prac do momentu, aż przed oczami stanie ci obraz wymarzonego wnętrza. Co więcej, nie wystarczy ogólnikowy plan powstający w naszej głowie. Warto przenieść swoje pomysły na papier, dzięki czemu usystematyzujemy wizję i łatwiej zauważymy pewne niedociągnięcia.
Projekt można przygotować w formie pisemnej, w punktach, wyszczególniając, co dokładnie ma zostać odświeżone czy przebudowane. Pomocny może być także szkic; koniecznie należy na nim uwzględnić wymiary pomieszczeń i ich wyposażenia, na przykład mebli na zamówienie. Dokonując potrzebnych do tego celu pomiarów, być może wyłapiemy pewne niezgodności, na przykład niekompatybilność wybranych mebli i dostępnej przestrzeni. Gdy przygotujesz już projekt, daj sobie chwilę czasu, zanim zabierzesz się do pracy. Być może spojrzenie na plan świeżym okiem, po kilku dniach, pozwoli zauważyć jeszcze jakieś niedociągnięcia lub dodać kolejne elementy.
Opracuj taktykę
Gdy masz już przygotowany projekt, możesz przystąpić do działania. Aby nie pogubić się w kolejności wykonywania poszczególnych etapów prac budowlanych i wykończeniowych, warto przygotować szczegółowy harmonogram. Uwzględnij w nim także to, że podczas remontu domownicy muszą normalnie funkcjonować, mieć dostęp do łazienki oraz kuchni, a także miejsce do spania. Sprawdzoną taktyką jest remontowanie poszczególnych pomieszczeń po kolei.
Dobierz sprawdzone materiały i narzędzia
Przykrych niespodzianek podczas remontu unikniemy, wybierając dobrej jakości narzędzia i akcesoria – w tym celu warto odwiedzić sprawdzony market budowlany. Tańsze odpowiedniki potrafią szybko psuć się lub tępić, utrudniając pracę i przedłużając ją. Warto zwrócić uwagę także na jakość materiałów budowlanych i wykończeniowych; wybierając sprawdzone produkty, dłużej będziemy cieszyć się efektem remontu.
Jeśli nie wiesz co zrobić, zdaj się na fachowców
Wiele prac remontowych możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Jeśli jednak planujemy poważniejsze przebudowy, poprawki instalacji hydraulicznej czy energetycznej, albo po prostu nie jesteśmy pewni jak sobie poradzić, zdajmy się na specjalistów. Wynajęcie ekipy remontowej może okazać się tańszym sposobem na remont niż zmarnowanie zakupionego materiału poprzez jego nieumiejętne użycie.
Czy szybki i skuteczny remont jest możliwy? Jak najbardziej! Wystarczy przygotować przemyślany projekt, dokładnie zaplanować prace, zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat technik budowlanych i remontowych lub po prostu zdać się na fachowców.
Zobacz też: Czas na zakup drzwi wewnętrznych – czy wiesz, czym się kierować?