Paleciak, czyli ręczny wózek paletowy

Paleciak tu, paleciak tam – czym właściwie jest paleciak i do czego służy? Czy przyda się w Twoim przedsiębiorstwie? Dzisiaj pod lupę bierzemy najprostszy ręczny wózek paletowy oraz jego zastosowanie w gospodarce magazynowej.

---REKLAMA ---

Paleciak to potoczna nazwa ręcznego wózka paletowego, jednak użytkownicy wózków paletowych mianem paleciaków określają także inne ich rodzaje. Określenie to wzięło swoje początki od drewnianych palet, które wykorzystuje się w logistyce do przenoszenia i składowania towarów. Dzięki ręcznym wózkom paletowym palety – zarówno te puste, jak i te „załadowane” – mogą być przemieszczane na krótkie dystanse, a nawet podnoszone na niewielkie wysokości, standardowo do 20 centymetrów.

Zastosowanie

Wózek paletowy (paleciak) służy do transportu ładunków paletowych, w związku z czym jest najczęściej użytkowany w magazynach, halach produkcyjnych oraz w obrębie placów składowych, a więc wszędzie tam, gdzie ładunki relokowane są przy użyciu drewnianych palet. Warunkiem bezpiecznej i efektywnej pracy przy użyciu wózka paletowego jest równa, twarda i sucha nawierzchnia. Oznacza to, że magazyn, hala produkcyjna czy też plac składowy musi być odpowiednio przygotowany zanim na jego obszarze zaczną być użytkowane wózki paletowe.

Typowy paleciak jest urządzeniem o standardowym udźwigu do 2500 kg oraz długości wideł 1150 milimetrów. Dzięki czemu jest przystosowany do pracy z tradycyjną europaletą. Na rynku dostępne są również wózki z innymi długościami wideł – najkrótsze widły mają długość 800 milimetrów, podczas gdy długość najdłuższych jest równa 2500 milimetrom. Od długości wideł zależy zastosowanie poszczególnych paleciaków. Jeśli jesteśmy zmuszeni do pracy w wąskim korytarzu roboczym lub chcemy podnosić palety prostopadle do ich dłuższego boku potrzebny nam będzie wózek z krótkimi widłami. Natomiast do bezpiecznego i efektywnego przenoszenia ładunków na paletach przyda się paleciak o standardowych wymiarach.

Klasyfikacja

Paleciaki można podzielić na typowe i nietypowe. Wśród tych pierwszych wyróżniamy te najbardziej standardowe o wspomnianej długości wideł wynoszącej 1150 milimetrów. Do wyboru mamy także:

  • wózki krótkie, a więc paleciaki z widłami o długości 800 lub 1000 milimetrów,
  • wózki długie, w ramach których dostępne są trzy długości wideł: 1800, 2000 i 2500 milimetrów,
  • wózki ręczne wysokiego podnoszenia, które umożliwiają podnoszenie palt z ładunkiem nawet na wysokość 1,6 metra,
  • wózki z wbudowaną wagą umożliwiające jednoczesne ważnie ładunku podczas relokacji,
  • wózki z orientacyjnym wskaźnikiem wagi,
  • wózki szerokie,
  • wózki niskie.

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań klientów producenci paleciaków oferują również możliwość zaprojektowania i wykonania rozwiązania nietypowego. Wózki nietypowe są odpowiednio droższe, ale za to w pełni dostosowane do potrzeb oraz warunków pracy w określonym magazynie.

Wybór paleciaka to decyzja, którą powinniśmy uzależnić od rodzaju relokowanych ładunków – ich rozmiaru i wagi, a także specyfiki organizacji magazynu.

REKLAMA