Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe, ale gdy podjęło się taką decyzję, konieczne jest zdecydowanie się na odpowiednie przygotowanie się do sprawy rozwodowej. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na wybranie adwokata, który poprowadzi sprawę rozwodową. Decydować można się na różne kancelarie adwokackie. Ważne jest, aby takie kancelarie posiadały prawników, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych. Wybierać można duże kancelarie, które w swojej ofercie posiadają usługi prowadzenia spraw rodzinnych, w tym rozwodowych. Postawić można, także na kancelarie prowadzone przez konkretnego adwokata, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych.
Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?
Przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto przemyśleć zarówno samą decyzję, jak i też sposób podejścia do sprawy rozwodowej. Podjąć trzeba wiele ważnych decyzji, które mogą wpływać na czas, w którym sąd wyda wyrok, jak też na eskalację konfliktu. Warto pozyskać, jak najwięcej informacji, które ułatwią również pod kątem emocjonalnym przetrwanie okresu, w którym odbywać się będą kolejne rozprawy w ramach prowadzonej sprawy rozwodowej. Skonsultować można się ze znajomymi, gdzie szczególnie osoby, które mają za sobą sprawę rozwodową, mogą udzielić wielu cennych porad. Zapoznać można się z artykułami na stronach poświęconych prawu, czy też poradnikowych. Pozwala to dowiedzieć się, jak wygląda sprawa rozwodowa krok po kroku. Na stronach wielu kancelarii prawnych zajmujących się prowadzeniem spraw rozwodowych można uzyskać dostęp do poradników dla osób się rozwodzących. Informacje z takich poradników mogą ułatwić wybór kancelarii prawnej, a także oszacować ile będzie kosztować prowadzenie sprawy rozwodowej.
Koszty sprawy rozwodowej
Sprawa rozwodowa to z reguły spore koszty. Samo złożenie pozwu rozwodowego będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia opłaty, która wynosi 600 złotych. Kolejne opłaty będą zależały również od tego, w jaki sposób będzie prowadzona sprawa rozwodowa. Z innymi kosztami spotkają się osoby, które zdecydowały się na rozwód bez orzekania o winie. Z wyższymi kosztami muszą się liczyć osoby, które chcą udowodnić winę.
Opłata sądowa to nie jedyny koszt sprawy rozwodowej. Kolejne wydatki, które mogą się pojawić to między innymi:
- opłaty sądowe za opinie biegłych – między 500 a 1000 złotych,
- dodatkowe opłaty w przypadku mediacji – do 450 złotych,
- dodatkowe opłaty przy korzystaniu z kuratora rodzinnego – do 100 złotych,
- honorarium prawnika – od 1500 złotych do nawet kilku tysięcy złotych.
Na wydatki na usługi adwokata wpływa wiele czynników. Obejmuje to pomiędzy innymi lokalizację kancelarii prawnej. Jeśli adwokat musi dojeżdżać z innego miasta, wówczas koszty jego usług wzrosną. Koszty rozprawy rosną również, gdy trwa ona dłużej. Wpływać na to może mieć ilość dowodów, które będą przeprowadzone na rozprawie, czy skomplikowany charakter sprawy w związku z sytuacją osób się rozwodzących. Sprawy rozwodowe są znacznie trudniejsze również, gdy konieczne jest ustalenie kontaktów z dziećmi czy alimentów.
Kliknij Tutaj i uzyskaj więcej cennych informacji na temat rozwodów i spraw rozowodych.