Oczyszczanie skóry – podstawowy etap codziennej pielęgnacji

Poranną i wieczorną pielęgnację cery powinno otwierać dokładne oczyszczanie. Staranne usunięcie z twarzy makijażu, sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń umożliwia przejście do kolejnego etapu – nawilżania i odżywiania. Aby skóra zawsze była świeża, czysta i promienna, warto przestrzegać kilku zasad. Dlaczego oczyszczanie skóry powinno być priorytetem dla każdej osoby świadomie pielęgnującej swoją cerę? Jak zrobić to poprawnie? Jakie kosmetyki zapewnią Ci pożądany efekt? Sprawdź!

Dlaczego oczyszczanie skóry jest tak ważne?

Skóra jest barierą oddzielającą nasze ciało od świata zewnętrznego. Jej powierzchnię pokrywa płaszcz hydrolipidowy, który wspiera funkcje obronne skóry oraz umożliwia wchłanianie i przenikanie substancji odżywczych w jej głębsze warstwy. Naturalną barierę mogą naruszać czynniki zewnętrzne, takie jak silny wiatr, mróz, chemiczne składniki kosmetyków oraz zanieczyszczenia. Resztki makijażu, martwy naskórek, pył i kurz osiadające na twarzy oraz sebum tworzą na skórze pancerz, przez który składniki zawarte w kremie czy maseczce nie są w stanie się przebić. Ponadto zanieczyszczenia sprzyjają namnażaniu się bakterii powodujących powstawanie wyprysków, zatykających pory i wywołujących podrażnienia. Co więcej, zanieczyszczona, słabo odżywiona skóra będzie szybko się starzeć. Oczyszczanie skóry jest więc niezbędne, aby cieszyć się zdrową, promienną i gładką cerą. 

--- REKLAMA ---

Etapy oczyszczania skóry

Oczyszczanie skóry powinno składać się z kilku etapów. Pierwsza faza obejmuje wykonanie demakijażu oczu i ust, a następnie całej twarzy. Aby pozbyć się nawet wodoodpornego makijażu, warto zastosować metodę stosowaną przez Koreanki: wykonać dwuetapowe oczyszczanie. Na początku rozpuść kosmetyki czystym olejkiem roślinnym (na przykład z moreli lub ze słodkich migdałów) lub kosmetykiem na bazie oleju. Tłusta substancja usunie z twarzy kolorowe kosmetyki o wodoodpornej formule oraz kremy z filtrem. Wstępnie oczyszczoną twarz umyj kosmetykiem na bazie wody – żelem albo pianką. Wybierz łagodny kosmetyk absorbujący zanieczyszczenia i wzmacniający warstwę ochronną skóry. Substancją, która odgrywa nieocenioną rolę w oczyszczaniu twarzy, jest węgiel aktywny. Dwa razy w tygodniu wykonaj peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Zabieg odblokuje pory i usunie zrogowaciały naskórek, zwiększając tym samym zdolność skóry do absorpcji składników odżywczych z kremu. Oczyszczanie skóry zamyka tonizowanie. Ten krok często pomijany jest w codziennej pielęgnacji. Niesłusznie – tonik nadaje skórze fizjologiczne pH, którego zaburzenie prowadzi do osłabienia funkcji barierowych. Na tak przygotowaną skórę możesz nałożyć serum, a następnie krem.

Podstawowe zasady oczyszczania twarzy

Chcesz cieszyć się gładką, promienną skórą bez zmian trądzikowych? W takim razie przestrzegaj kilku istotnych reguł:

  • zawsze zmywaj makijaż przed położeniem się do łóżka. Zaniedbania na tym polu mogą mieć poważne konsekwencje w postaci wyprysków, zatkanych porów, namnażaniu się wolnych rodników, przyspieszania procesów starzenia;
  • oczyszczaj skórę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pamiętaj o tym, że w nocy cera również ma kontakt z zanieczyszczeniami;
  • zbyt częste i drastyczne oczyszczanie może naruszyć płaszcz hydrolipidowy, powodować podrażniania i przesuszenie;
  • do nakładania kosmetyków używaj miękkich wacików lub wielorazowych, czystych płatków kosmetycznych. Postępuj delikatnie – unikaj mocnego tarcia;
  • do wycierania twarzy i ciała używaj osobnych ręczników. Dbaj o to, aby materiał zawsze był czysty;
  • nie wyciskaj zaskórników i innych zmian. W ten sposób uszkadzasz skórę i rozsiewasz bakterie po całej twarzy;
  • rozważnie korzystaj z kosmetyków peelingujących. 

Koreańskie kosmetyki do oczyszczania skóry – zdaj się na Matkę Naturę!

Oczyszczanie skóry twarzy będzie skuteczne tylko wtedy, jeśli użyjesz kosmetyków dobranych do typu swojej cery. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby mające wrażliwą, skłonną do podrażnień, reaktywną skórę. Znaczna część kosmetyków zawiera w swoim składzie mocne związki zapachowe, alkohol, silikony i parabeny, które mogą wysuszać i wywoływać inne niepożądane reakcje. Pewnym wyborem dla kobiet i mężczyzn są żele, pianki, olejki i płyny koreańskich marek. Ich formuły oparte są na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, przede wszystkim naturalnych olejkach i wyciągach (na przykład z aloesu, bambusa, wąkrotki azjatyckiej), algach, śluzie ślimaka, wodzie ryżowej. Kosmetyki w łagodny, ale skuteczny sposób oczyszczają, a jednocześnie odżywiają skórę, nawilżają ją i przygotowują do dalszej pielęgnacji.

Dla Koreanek pielęgnacja twarzy jest rytuałem wpisanym w kulturę. Dziesięcioetapowy system oczyszczania i odżywiania skóry jest ich przepisem na młodzieńczy, świeży wygląd, który nie przemija wraz z upływem lat. Europejki zafascynowane pięknem Azjatek coraz częściej powielają ich wzorce. Dostęp do wysokiej klasy kosmetyków koreańskich sprawia, że zgłębienie tajemnicy wiecznej młodości jest na wyciągnięcie ręki. 

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments