Wrastający paznokieć to dolegliwość dotykająca zarówno kobiety jak i mężczyzn. Problem ten wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem paznokcia ale przede wszystkim z dolegliwościami bólowymi. W przypadku wystąpienia długo utrzymującego się bólu oraz zaczerwienienia skóry przy paznokciu, należy jak najprędzej odwiedzić podologa.
Czym jest wrastający paznokieć i jak go poznać?
Problemu, jaki jest wrastający paznokieć nie da się nie zauważyć. Kiedy twarda płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę, palec zaczyna boleć. Jeśli nie poszukamy specjalisty i nie podejmiemy leczenia, ból będzie przybierał na sile. Skóra w okolicy wrastającego paznokcia jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Dolegliwość ta jest przyczyną problemu i dyskomfortu przy chodzeniu. Może także dojść do zakażenia i ropienia. Schorzenie jakim jest wrastający paznokieć samo nie minie. W tym przypadku konieczna jest wizyta u podologa i podjęcie leczenia.
Dlaczego paznokieć wrasta?
Paznokieć może wrastać z różnych powodów. Przyczyną może być genetyka i skłonności do tego schorzenia. Jednak najczęściej, do wrastania paznokci przyczyniamy się sami poprzez chodzenie w niewłaściwym obuwiu. Ciasne, za małe, wąskie w palcach lub na wysokim obcasie buty mogą być bezpośrednim powodem wrastania paznokci. Problem ten może także być następstwem źle wykonanego pedicure. Jeśli skracając paznokcie zaokrąglimy ich wolny brzeg, zwiększamy ryzyko wrastania. Podobnie jest z głębokim wycinaniem brzegów paznokci oraz skórek. Paznokcie mogą również wrastać z powodu deformacji stóp np. halluksów.
Leczenie wrastających paznokci
Wrastające paznokcie leczy się w gabinecie podologicznym. Podolodzy specjalizują się w leczeniu chorób występujących w obrębie stóp, dlatego warto im zaufać. Metodą leczenia przynoszącą dobry i natychmiastowy efekt jest kostka Arkady wrocław. Jest to innowacyjna metoda pozwalająca pozbyć się problemu już na jednej wizycie. Ten sposób często polecany i rekomendowany przez podologów. Drugą opcją leczenia wrastających paznokci są klamry ortonyksyjnej. Umożliwiają one ukierunkowanie paznokcia na odpowiedni tor wzrostu. Założona klamra na paznokieć nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.