O czym pamiętać wybierając dobry fotel do biura?

Krzesło biurowe ma bardzo duży wpływ na komfort i jakość pracy, dlatego warto poświęcić jego wyborowi odpowiednio dużo uwagi. Praktyczne wskazówki okazują się być nieocenione podczas zakupu takiego mebla, szczególnie w sytuacjach, kiedy robimy to po raz pierwszy i nie mamy w tym zakresie żadnego doświadczenia. Urządzacie właśnie swój wymarzony kącik do pracy, ale nie wiecie jak wybrać dobry fotel do biura? Specjalnie dla was zebraliśmy w jednym miejscu sprawdzone porady, które pomogą wam dopasować najlepszy model.

Wydziel miejsce na domowe biuro i zaplanuj przestrzeń

Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, zanim wybierzecie dla siebie krzesło biurowe jest wydzielenie miejsca na kącik do pracy i rozplanowanie przestrzeni. Oprócz wygodnego siedziska, musicie zmieścić tutaj przecież jeszcze biurko, a jeśli macie dodatkowo potrzeby związane z przechowywaniem akcesoriów czy dokumentów, to także kilka innych mebli. Na pewno chcecie, aby wasze domowe biuro było piękne i funkcjonalne, dlatego zanim kupicie fotel, zorientujcie się, ile konkretnie miejsca możecie przeznaczyć na taki mebel. Dzięki temu łatwo unikniecie nie tylko ewentualnej ciasnoty, ale też dyskomfortu związanego ze źle dobranym rozmiarem krzesła.   

Dopasuj krzesło biurowe do charakteru pracy – wygodne siedzisko zapewni ci komfort

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać wybierając fotel do biura, jest dostosowanie go do charakteru wykonywanej pracy. Obowiązki zawodowe wymagają od was spędzania przed ekranem komputera 7-8 godzin dziennie? A może w domu pracujecie w znacznie mniejszym wymiarze lub wyłącznie okazjonalnie? Takie aspekty mają ogromne znacznie podczas wyboru siedziska. Krzesło biurowe, które ma być docelowo użytkowane przez 40 godzin w tygodniu, musi być maksymalnie wygodne i funkcjonalne. Najlepiej, aby taki mebel posiadał funkcje umożliwiające dopasowanie go do indywidualnych potrzeb, o czym powiemy w dalszej części tekstu. Opisywane modele krzeseł biurowych znajdziesz na sfmeble.pl Zajrzyj i sprawdź nową kolekcję.

Postaw na fotel obrotowy z regulacją wysokości i podłokietnikami 

Wygodne krzesło biurowe w podstawowej wersji powinno posiadać funkcję obracania o 360° i regulację wysokości w zakresie 38-55 cm. Dzięki temu nie tylko łatwo dostosujecie mebel do swojego wzrostu, ale też bez przeszkód wsuniecie go pod biurko, zyskując przy tym nieco wolnego miejsca. Dlaczego jest to takie ważne? Bo w prawidłowej pozycji siedzącej na krześle wasze nogi powinny być swobodnie oparte na podłożu i ustawione pod kątem prostym, a takie warunki może zapewnić tylko obejmujące ¾ długości ud i posiadające 3-5° spadek w stronę oparcia siedzisko. 

Idealnego kandydata na dobry fotel do biura łatwo rozpoznacie po jeszcze jednym atrybucie. Co tym razem mamy na myśli? Oczywiście sięgające łopatek i wyprofilowane w części lędźwiowej oparcie, ustawione pod kątem 10-15° w stosunku do siedziska. Ergonomiczne krzesła biurowe potrafią sprytnie dopasować się do naturalnych krzywizn sylwetki, zapewniając podparcie na każdym odcinku kręgosłupa. Całkiem sporo zdziałać w tym zakresie potrafią także podłokietniki, które nie tylko pomagają utrzymać ciało w prawidłowej pozycji, ale też odciążają dłonie i przedramiona podczas pracy. 

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje – dobry fotel do biura powinien być praktyczny 


Co jeszcze, powinno zwrócić waszą uwagę, podczas zakupu fotela do biura? Z pewnością rodzaj podstawy i konstrukcja siedziska. Obrotowe krzesła biurowe zwykle są podtrzymywane przez pięcioramienne stojaki z metalu, których zwieńczeniem są mobilne kółka. W tej kwestii dobrze jest oczywiście przyjrzeć się materiałom, z jakich zostały wykonane. Jeśli krzesło będzie miało bezpośrednią styczność z drewnianą podłogą czy panelami to najlepszym wyborem będą kółka kauczukowe, które nie stworzą nieestetycznych zarysowań na powierzchni drewna. 

W zależności od charakteru pracy i waszych potrzeb, duże znacznie mogą mieć takie atrybuty jak: zagłówek, podnóżek czy funkcja regulacji podłokietników oraz oparcia. Pierwszy z nich, choć bardzo niepozorny, bardzo odciąża kark i zmniejsza napięcie w barkach, co pozwala wyeliminować ból spowodowany siedzeniem w jednej pozycji. Podnóżek z kolei, choć często pomijany, przyczynia się do wyeliminowania nacisku na tylną część ud i zapewnia odpowiedni przepływ krwi w żyłach. Taki dodatek do krzesła biurowego warto rozważyć, jeśli docelowo będziecie spędzać przy biurku więcej niż 4-5 godzin dziennie. 

Krzesło biurowe tapicerowane czy plastikowe? Wybierz najlepszą opcję!

Mówiąc o funkcjach i zaletach, jakie powinien posiadać dobry fotel do biura, nie moglibyśmy pominąć milczeniem aspektów dotyczących materiałów, z jakich ten mebel może zostać wykonany. Największą popularnością w tym zakresie cieszą się krzesła biurowe tapicerowane, choć i te z tworzyw sztucznych czy drewna mają spore grono entuzjastów. Jeśli zdecydujecie się na pierwszą opcję, to koniecznie poświęćcie stosownie dużo uwagi rodzajowi tkaniny obiciowej, jaką zostało pokryte siedzisko. Ze względu na bezpośrednią styczność z ciałem, powinna ona być oddychająca i odporna na przetarcia. Największą trwałością pod tym względem wykazują się tkaniny mieszane, czyli te stworzone z włókien sztucznych i naturalnych.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments