O czym motocyklista powinien pamiętać podczas zimowej przerwy?

Czy zima oznacza, że fani jednośladów zapominają o swoich maszynach i dodatkowych akcesoriach? Wręcz przeciwnie! Przerwa w sezonie to czas wzmożonych przygotowań do nadchodzących wielkimi krokami ciepłych miesięcy. Jak motocyklista powinien zagospodarować zimowy okres? Na co najlepiej zwrócić wtedy uwagę? Podpowiadamy.

Pamiętaj, że dbanie o motocykl i dodatkowe akcesoria wpływa na ich stan w trakcie sezonu. Jeżeli podejdziesz do sprawy kompleksowo, to już pierwsze dni sezonu będziesz mógł spędzić na podróżach swoim jednośladem.

--- REKLAMA ---

Na początek zadbaj o swój motocykl

Pierwsza kwestia związana jest z samą maszyną. Przede wszystkim pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie przechowywanie motocykla w trakcie zimy. Ten nie powinien stać na świeżym powietrzu. Dobrze jest trzymać go w garażu, który ma dodatkowy system ocieplenia. Przed ulokowaniem tam motocykla, dokładnie posprzątaj wnętrze. Kompleksowo wyczyść jednoślad i zakonserwuj np. kanapę czy sakwy i torby. Możesz nawoskować elementy karoserii Twojego motocykla i nabłyszczyć chromowane części. Po przeprowadzeniu wszystkich prac, załóż na pojazd specjalny pokrowiec, który zabezpieczy go przed kurzem i zabrudzeniem.

Zanim jednak dokładnie wyczyścisz i zakonserwujesz jednoślad, postaraj się przeanalizować jego stan techniczny. Co warto zrobić zimą? W przerwie powinieneś zwrócić uwagę na kompleksowy przegląd maszyny, analizę stanu technicznego kolejnych układów oraz naprawdę ewentualnych usterek. Wszystkie działania wykonuj najlepiej już w docelowym garażu, aby nie narażać motocykla na niepotrzebny kontakt z wyjątkowo niską temperaturą i śniegiem. Podpowiadamy, czym warto się zająć:

  • Naprawy usterek – jeżeli pod koniec sezonu zaobserwowałeś jakiekolwiek usterki, to teraz jest czas na ich naprawę. Sprawdź, w jakim stanie jest układ hamulcowy, chłodniczy, jak pracuje silnik. Jeżeli sytuacja tego wymaga, w okresie zimowym możesz zamówić części zamienne i spokojnie je zamontować. To nie tylko konieczność, ale też świetnie spędzony czas wolny. Możesz również zabrać się za takie usterki, jak np. niedziałające liczniki, których nie miałeś czasu wymienić podczas sezonu.
  • Wymiana oleju, płynów, kontrola stanu łańcucha – po sezonie powinieneś postawić na pełną wymianę płynów eksploatacyjnych, filtrów czy oleju. Koniecznie zatankuj pojazd do pełna, aby bak nie korodował podczas zimowania. Zobacz też, w jakim stanie jest łańcuch, zakonserwuj go i w razie potrzeby wyreguluj.
  • Zakup i wymiana opon na nowe – być może Twoje opony będą wymagały interwencji. Na samym początku dokładnie zmierz ciśnienie i ustaw odpowiednią różnicę. Sprawdź przy okazji, czy struktura ogumienia nie jest uszkodzona, guma nie popękała, a bieżnik ma odpowiednią grubość. Jeżeli jest taka potrzeba, poszukaj nowych opon i oddaj je do wulkanizacji w celu montażu.
  • Zamontowanie dodatkowych akcesoriów – jeżeli kupiłeś nowe akcesoria do motocykla (np. torba, sakwa, ładowarka indukcyjna, uchwyt na telefon itp.), powinieneś zimą je przetestować i zamontować. To samo tyczy się oparcia dla pasażera czy szyby.

Nie zapominaj o kasku i ubraniach dla motocyklistów

Zima to również czas, który powinieneś poświęcić swoim akcesoriom. Zanim włożysz do szafy strój motocyklowy, dokładnie go wyczyść i zakonserwuj, stosując w tym celu specjalne preparaty i techniki według wytycznych producenta. Dzięki temu ich stan będzie bez zarzutu i już pierwszego cieplejszego dnia będziesz mógł wyciągnąć kurtkę czy spodnie, aby udać się w drogę. Zwróć też uwagę na ich stan. Powinieneś sprawdzić, czy nigdzie nie ma przetarć czy uszkodzeń mechanicznych, które mogą wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy. W razie potrzeby poszukaj nowych ubrań i zamów je. Może się też zdarzyć, że będziesz potrzebował mniejszego lub większego rozmiaru. Zamawiając wyposażenie motocyklowe zimą, oszczędzasz czas, gdyż latem nie będziesz musiał czekać, aż wybrany kombinezon czy obuwie motocyklowe do Ciebie dotrze.

Osobny temat to kask na motocykl. To niezwykle istotny element wyposażenia motocyklisty. Sprawdź, czy nie ma on nigdzie pęknięć lub innego rodzaju uszkodzeń. Zakonserwuj dokładnie powłokę i oczyść szybę z kurzu czy pozostałości po owadach. Kask trzymaj w szafie, zabezpieczając go dodatkowo specjalnym workiem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jego stanu, zastanów się nad zakupem nowego.

Poznaj swoją okolicę i wybierz najciekawsze trasy

W czasie zimy możesz również wytyczyć sobie potencjalne trasy, którymi będziesz podróżował wiosną i latem. Znajdź ciekawe miejsca w Twojej okolicy lub zaplanuj urlop i wytycz sobie krajową lub europejską drogę, jeżeli pozwala Ci na to doświadczenie i maszyna. Planując kolejne cele wycieczek, nie zapominaj o sprawdzeniu opinii na temat restauracji oraz hoteli, w których będziesz jadł czy nocował.

Nie ma co ukrywać – zima nie jest wcale jałowym okresem dla motocyklistów. Im więcej wtedy zrobisz, tym szybciej ruszysz w drogę w pierwsze ciepłe dni, które są już coraz bliżej.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments