Uprawa własnych roślin w domu czy mieszkaniu jest hobby wielu osób. Większość z nich posiada własne kwiatki doniczkowe, które regularnie pielęgnują. Osoby posiadające ogródek lub działkę mają większe możliwości w tej dziedzinie. Bez względu na to czy uprawia się kwiaty, warzywa, owoce lub inne roślin, jedno jest pewne – trzeba je regularnie nawozić. Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja?
Dlaczego warto nawozić rośliny?
Każda roślina jest organizmem żywym, a te z kolei potrzebują odpowiednich składników odżywczych do stałego i równomiernego rozwoju. Każdy florysta amator chce aby jego kwiaty rozwijały się jak najszybciej emanując pięknem i blaskiem. Jak wiadomo, rośliny wszelkie potrzebne związki do rozwoju czerpią z gleby, która z czasem oddaje wszelkie posiadane minerały. Z tego powodu, co jakiś czas trzeba rośliny przesadzać, aby odnowić ich zapas wartości odżywczych.
Istnieje kilka głównych składników, które stanowią podstawę odżywczą wszystkich roślin. Można wyróżnić następujące z nich:
1. Przede wszystkim azot – jest to najważniejszy składnik odżywczy roślin, gdyż służy do wytwarzania zielonej masy, czyli pędów oraz liści. Kiedy jego ilość w glebie jest niewystarczająca, liście zaczynają robić się jasnozielone. Jest to kluczowy składnik dla osób uprawiających kwiaty posiadające duże liście ozdobne.
2. Fosfor to z kolei składnik, od którego zależy regularny rozwój korzeni. Dzięki temu, roślina może skutecznie pobierać składniki z podłoża, a tym samym kwitnąć.
3. Magnez oraz żelazo – dzięki nim roślina może wytworzyć chlorofil, za pomocą którego pochłania energię słoneczną i przetwarza ją w pożywienie. Są to bardzo ważne składniki, w które obfitują różnorodne nawozy biologiczne.
Powyższe składniki to tylko niektóre z tych, jakie można znaleźć w składzie naturalnych nawozów do roślin. Istnieje jeszcze wiele inny mikro i makroskładników niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Z tego powodu warto wybrać ekologiczny nawóz do roślin domowych posiadający jak najwięcej aktywnych składników odżywczych.
Typy nawozów do roślin
Istnieje kilka różnych rodzajów nawozów do roślin. Warto wiedzieć jakie są wady i zalety poszczególnych z nich. W sklepach ogrodniczych istnieje prawdziwa gama tego rodzaju produktów, spośród których każdy florysta może wybrać coś dla siebie.
Najczęstszym wyborem ogrodników amatorów są nawozy mineralne. Są to mieszanki chemiczne, które posiadają wszystkie niezbędne mikro oraz makroelementy. Są to mieszanki bardzo przyjazne roślinom, które bardzo łatwo się wchłaniają, a to z kolei przekłada się na ich popularność.
Idąc dalej, warto wyróżnić nawozy w płynie, które są pewnego rodzaju koncentratem. Przed użyciem należy daną porcję nawozu rozpuścić w wodzie, a następnie podlać nim kwiaty. Oczywiście nawóz należy wylać na glebę, a nie na liście, gdyż ma on uzupełnić składniki odżywcze podłoża. Ten typu nawozu działa bardzo szybko, więc przedawkowanie może być brzemienne w skutkach dla każdej rośliny. Przed zastosowaniem nawozu tego typu należy bardzo dobrze przeczytać etykietę, aby zastosować proporcje odpowiednie do danego typu roślin. W tym miejscu warto wspomnieć, iż istnieją pewne dedykowane nawozy, które posiadają szczególne przeznaczenie np. do roślin storczykowatych czy cytrusów, dlatego warto dobrze zaznajomić się z etykietą każdego takiego środka.
W przypadku niektórych roślin nie wolno stosować szybko działających nawozów, gdyż może dojść do zbyt szybkiego przekwitania. Z tego powodu, warto zainwestować w nawozy wolno działające, do których zalicza się te w formie granulek. Nawóz tego typu należy rozsypać wokół rośliny, na całej powierzchni gleby. W kolejnym kroku należy przemieszać wierzchnią warstwę podłoża aby zakryć wszystkie granulki. Podczas regularnego podlewania dochodzi do rozpuszczania granulatu i uwalniania składników do gleby.
Coraz popularniejsze nawozy biologiczne do roślin domowych
W obecnych czasach coraz więcej osób chce żyć zdrowo poprzez zwiększenie ilości warzyw i owoców naturalnie uprawianych bez użycia związków chemicznych. Z tego powodu, producenci nawozów coraz częściej posiadają w swej ofercie nawozy biologiczne, które można stosować do roślin domowych oraz prywatnych ogródków. Są to nawozy organiczne wytworzone wyłącznie z naturalnych składników jak obornik, kompost czy guano. Tak zwany biohumus posiada wszelkie składniki mineralne, będąc dodatkowo wyposażonym w substancje, które poprawiają kondycję gleby. W ten sposób można być pewnym, iż stan podłoża będzie bardzo dobry przez dłuższy czas, przez co przesadzanie roślin będzie można odłożyć w czasie.
Jak często nawozić rośliny?
Wiedząc, że nawozy to bardzo często dość agresywne substancje chemiczne, wielu amatorów ogrodnictwa zastanawia się jak często można stosować tego typu substancje. Wiele zależy od samego typu nawozu, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem jest użytkowanie zgodnie z informacją producenta. W ten sposób można uniknąć groźnego przedawkowania, co może mieć zbawienny wpływ na życie rośliny. W przypadku nawożenia warzyw i owoców trzeba wiedzieć, iż zbyt duża zawartość chemikaliów może mieć nie najlepszy wpływ na zdrowie. Z tego powodu, w przypadku roślin, które docelowo mają trafić na talerz, warto wybrać nawozy biologiczne, gdyż ryzyko przedawkowania jest minimalne, a wpływ na zdrowie człowieka praktycznie zerowy.
Podsumowując, chcąc mieć piękne rośliny, które będą zdrowo rosnąć przez cały rok, konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju nawozów. Warto przed wyborem porozmawiać ze sprzedawcą lub profesjonalnym ogrodnikiem, aby zakup okazał się trafiony. W przypadku niewłaściwego doboru substancji, może dojść do sytuacji w której rośliny zaczną obumierać zbyt szybko na skutek przedawkowania lub niedoboru pewnych składników odżywczych. W takim przypadku ciężko jest uratować roślinę, co może skończyć się jej całkowitym obumarciem i zmarnowaniem wielu lat pracy i włożonego wysiłku. Stosowanie nawozów może być również nieuniknione w przypadku uprawy warzyw, szczególnie kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające w danym roku.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Natureum, który oferuje ekologiczne nawozy do roślin.