Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Sport powinien uprawiać każdy. Jednakże w zależności od preferencji, wieku i stanu zdrowia preferowany typ aktywności fizycznej jest różny. Sport dla mężczyzn po 50. jest szczególnie ważny, gdyż wywiera wszechstronnie korzystne działanie na organizm i pozwala zachować zdrowie. Ważny jest odpowiedni dobór typu aktywności. W tym artykule opisano najzdrowsze dyscypliny sportu dla mężczyzn po 50 roku życia.
Pływanie
Pływanie jest jedną z najzdrowszych dyscyplin sportu, którą może uprawiać praktycznie każdy. Działa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz płuc – poprawia wydolność zarówno serca, jak i układu oddechowego oraz pojemność płuc. Nie wolno zapominać także, że pływanie angażuje do wysiłku wiele grup mięśniowych. Powoduje to ich wzmocnienie, usprawnienie, zwiększenie elastyczności i masy mięśniowej. Stanowi także duży wydatek energetyczny, a więc ułatwia utratę zbędnych kilogramów. Co ważne, podczas pływania dochodzi do odciążenia kręgosłupa i stawów. Nie zwiększa więc ono ryzyka kontuzji i urazów, a wręcz przeciwnie, wzmacnia układ kostno-stawowy. Nie wolno zapominać o zmniejszaniu poziomu stresu w związku z wyrzutem endorfin, który towarzyszy pływaniu.
Jazda na rowerze
Kolejnym polecanym sportem dla panów po 50 roku życia jest jazda na rowerze. Sport ten korzystnie wpływa na wydolność serca i płuc – podnosi ich sprawność, zwiększa ukrwienie i pojemność życiową. Działa obniżająco na ciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu. Jazda na rowerze angażuje wiele grup mięśniowych, nie tylko w obrębie nóg, ale także mięśnie brzucha, pleców i ramion. Ułatwia zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Co ważne, nie jest to sport typowo obciążający stawy, może więc być uprawiany przez większość ludzi. Jazdę na rowerze można wykonywać zarówno na zewnątrz, ciesząc się pięknym widokiem dokoła, jak i w zaciszu swojego domu na rowerze stacjonarnym.
Nordic walking
Nordic walking jest w Polsce sportem zyskującym popularność. Jest to rodzaj marszu z użyciem specjalnych kijków,pomagających w chodzeniu i dzięki temu angażujących dodatkowe grupy mięśni. Nordic walking wywiera wszechstronne korzyści dla organizmu. Poprawia on bowiem wydolność zarówno serca, jak i płuc. Pozwala na zaangażowanie praktycznie wszystkich grup mięśniowych ciała. Sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Może być uprawiany z innymi osobami i ułatwia socjalizowanie się. Nordic walking, podobnie jak inne dyscypliny sportu, jest pomocny w terapii wielu chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, w prostaty leczeniu czy w otyłości.
Rekomendacje:
Haraldstad K., Rohde G., Stea T., H., Changes in health-related quality of life in elderly men after 12 weeks of strength training. Eur Rev Aging Phys Act. 2017; 14, s. 8.
Bottorff J., L., Seaton C., L., Johnson S., T., An Updated Review of Interventions that Include Promotion of Physical Activity for Adult Men. Sports Med. 2015; 45(6), s. 775-800.