Trendy panujące w świecie architektury i projektowania wnętrz ulegają ciągłym zmianom. Czego możemy spodziewać się w następnych latach? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Z przyjemnością pomożemy ci zrozumieć, w jakim kierunku zmierza moda. Zostań z nami!
Minimalizm i prostota
Co prawda nie jest to nowy trend, lecz wiele wskazuje na to, że ma się dobrze i będzie obowiązywał jeszcze długo. Dotyczy to zarówno projektowania wnętrz, jak i samego budownictwa. Nawet na naszej szerokości geograficznej, gdzie wciąż panuje pewien tradycjonalizm, coraz częściej spotyka się domy o symetrycznych kształtach i geometrycznych formach. Z reguły towarzyszą im także duże przezroczyste powierzchnie — przestronne okna zajmujące nawet szerokość całej ściany oraz drzwi szklane. Wszystko to rezonuje z duchem minimalizmu, który najprawdopodobniej będzie jeszcze długo nam towarzyszył.
Eklektyzm — coś dla indywidualistów
Nie lubisz sztywnych ram stylu, których należy się trzymać w procesie projektowania wnętrz? W takim razie może spodobać ci się eklektyzm. To styl polegający w zasadzie na łączeniu stylów. Łamanie zasad, mieszanie tendencji, faktur, kolorów — wszystko to jest typowe dla eklektyzmu. Oczywiście takie połączenia wcale nie muszą być tandetne lub brzydkie. Nawet w ramach eklektyzmu da się tworzyć przestrzenie, które cieszą oko i wpisują się w ogólnie przyjęte pojęcie dobrego gustu.
Industrializm — pokłosie lat 40.
Wiele firm, restauracji, hoteli, a nawet domów mieszkalnych mieści się w budynkach pofabrycznych. W ten sposób również w naszym kraju stale rozwija się industrializm. Styl ten narodził się w Nowym Jorku lat 40. i obowiązuje do dziś. Rozwiązanie to ma dodatkową zaletę — jest ekologiczne. Dzięki wykorzystaniu starych budynków można znacznie ograniczyć zużycie surowców, a efekt mimo wszystko cieszy oko.
Otwarte przestrzenie
Wnętrza oferujące otwarte przestrzenie często są minimalistyczne. Tendencja do projektowania otwartych przestrzeni nie jest jednak tym samym co minimalizm. To świetny kierunek dla osób, które mogą pozwolić sobie na duży dom lub mieszkanie. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że otwarte przestrzenie często idą w parze z zamkniętymi przestrzeniami. Przestronny salon połączony z kuchnią może dopełniać niewielkie biuro lub przytulna sypialnia. Nie jest konieczne, aby cały dom lub mieszkanie zostało zachowane w otwartym stylu.
Ekologia coraz większym priorytetem
Rosnąca popularność i dostępność technologii OZE powoduje, że ekologia coraz częściej gra w budownictwie pierwsze skrzypce. Mnóstwo Polaków dostosowuje swoje mieszkania, domy oraz budynki firmowe do ekologicznych standardów. Co prawda ma to znacznie większy związek z architekturą niż urządzaniem wnętrz sensu stricto, lecz tendencja ta jest tak silna, że wprost nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu.