Architektura krajobrazu należy do coraz chętniej wybieranych kierunków studiów. Jego popularność wiąże się ze stale postępującą urbanizacją. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawód architekta krajobrazu. Ich działalność wpływa bezpośrednio na kształtowanie przestrzeni indywidualnej i użytkowej.
Studia na kierunku Architektura krajobrazu – na czym polegają?
Ze względu na popularność Architektury krajobrazu nie powinno być żadnych problemów ze znalezieniem odpowiedniej uczelni. Kierunek ten można studiować zarówno stacjonarnie, jak i zaocznie. Szkoły wyższe oferują edukację z zakresu architektury krajobrazu na studiach I i II stopnia, ale możliwe jest również poszerzanie dotychczas zdobytej wiedzy na studiach podyplomowych. W toku kształcenia na kierunku Architektura krajobrazu studenci zdobywają wszechstronną wiedzę obejmującą nauki przyrodnicze, rolnicze, techniczne oraz artystyczne. Architektura krajobrazu jest dziedziną interdyscyplinarną. Zajęcia obejmują m. in. przedmioty takie, jak:
- matematyka,
- geometria wykreślna,
- biologia,
- ekologia,
- historia sztuki.
Przyszły student musi liczyć się z tym, że będzie musiał opanować grafikę inżynierską, sprawdzić się w rysunku i rzeźbie, a także poznać zagadnienia z zakresu ekonomii i zarządzania. Program nauczania obejmuje również elementy geodezji.
Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na kierunek Architektura krajobrazu?
Podjęcie studiów na kierunku Architektura krajobrazu wymaga od kandydata posiadania zdolności artystycznych oraz pasji do przyrody. Architektura krajobrazu jest dedykowana dla osób, które z posiadają wysokie poczucie estetyki. Ponadto muszą być biegłe w obsłudze komputera, ponieważ praca architekta krajobrazu odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania do projektowania.
Sylwetka absolwenta Architektury krajobrazu i perspektywy zawodowe
Absolwent studiów na kierunku Architektura krajobrazu posiada rozległą wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych, technicznych i ekonomicznych. Dodatkowo jest zaznajomiony z prawnymi uwarunkowaniami gospodarowania krajobrazem. Potrafi tworzyć opracowania naukowe, projektować i realizować projekty w zakresie kształtowania przestrzeni. Ukończenie studiów na kierunku Architektura krajobrazu umożliwia podjęcie zatrudnienia w:
- firmach zajmujących się zagospodarowaniem przestrzeni, projektowaniem obiektów architektury krajobrazu oraz tworzeniem projektów urbanistycznych,
- firmach rewitalizujących obiekty architektury krajobrazu,
- jednostkach administracji rządowej oraz samorządowej,
- firmach, które opracowują strategie i plany zagospodarowania przestrzennego,
- parkach narodowych i krajobrazowych,
- ośrodkach naukowo-badawczych.
Studiuj Architekturę krajobrazu w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania (https://wseiz.pl/) umożliwia kandydatom studiowanie Architektury krajobrazu zaocznie w Warszawie. Kształcenie przygotowuje słuchacza do estetycznego i praktycznego modyfikowania przestrzeni. Ukończenie tych studiów pozwala na uzyskanie tytułu inżyniera. Absolwent potrafi planować, projektować i realizować obiekty architektury krajobrazu. Dzięki temu jest w stanie kształtować otaczającą nas przestrzeń, czyniąc ją bardziej funkcjonalną. Poza tym absolwent Architektury krajobrazu jest w stanie łączyć nabyte umiejętności o charakterze inżynierskim ze zmysłem artystycznym. Zajęcia w WSEiZ odbywają się w świetnie wyposażonych pracowniach i salach wykładowych, z użyciem profesjonalnego oprogramowania. Dodatkowo możliwa jest kontynuacja nauki na studiach II stopnia na tej samej uczelni.