Na czym polega profilaktyka stomatologiczna?

Opieka stomatologiczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Twoje zęby są także istotnym elementem Twojego wyglądu. Z pewnością znasz już podstawy dbania o zęby: szczotkowanie, nitkowanie i regularne wizyty u dentysty. Ale co z profilaktyką stomatologiczną?

Czym jest profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna polega na podejmowaniu działań mających na celu ochronę zębów przed uszkodzeniami i chorobami. Plan profilaktyki stomatologicznej ma na celu utrzymanie zdrowych, czystych i mocnych zębów.

--- REKLAMA ---

Profilaktyka stomatologiczna polega na dbaniu o zęby, zanim pojawią się problemy. To nie tylko szczotkowanie i nitkowanie zębów — to także dbanie o prawidłowe odżywianie i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów

Szczotkowanie i nitkowanie zębów to podstawy prawidłowej higieny jamy ustnej. Nitkowanie usuwa cząstki jedzenia i inne zanieczyszczenia spomiędzy zębów, natomiast szczotkowanie usuwa płytkę nazębną, czyli biofilm bakterii, który przylega do powierzchni zębów.

Szczotkowanie zębów skutecznie zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, która może powodować próchnicę lub choroby dziąseł. Szczotkowanie pomaga również utrzymywać czystość i świeżość jamy ustnej. Aby prawidłowo szczotkować zęby, umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąseł i wykonuj delikatne ruchy w tył i w przód. Szczotkuj język, aby usunąć bakterie z jego powierzchni.

Nitkowanie zębów jest ważne, ponieważ może usunąć płytkę nazębną i cząstki jedzenia, które szczotkowanie może pominąć.

Regularne badania kontrolne

Profilaktyczna opieka stomatologiczna jest podstawą dobrego zdrowia jamy ustnej. Chodzi nie tylko o utrzymanie zębów i dziąseł w dobrej kondycji, ale także o zapobieganie wszelkim problemom w przyszłości.

Profilaktyczna opieka stomatologiczna polega na regularnych wizytach kontrolnych, które zwykle zaleca się przeprowadzać co sześć miesięcy.

Na co zwrócić uwagę podczas wizyty kontrolnej u stomatologa?

Sprawdzenie pod kątem wykrycia chorób dziąseł — jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów u dorosłych jest choroba dziąseł. Dentysta może wykryć oznaki choroby dziąseł podczas rutynowego badania stomatologicznego i może ją leczyć, zanim stanie się poważniejsza.

Sprawdzanie, czy nie ma ubytków — ubytki to dołki lub dziury w zębach spowodowane próchnicą. Dentysta może wykryć ubytki podczas rutynowego badania stomatologicznego i zastosować uszczelniacze stomatologiczne, leczenie fluorem lub inne metody, aby zapobiec ich pogłębianiu się.

Sprawdzanie pod kątem raka jamy ustnej — o raku jamy ustnej mówimy, gdy w okolicy jamy ustnej rozpoczyna się złośliwy nowotwór. Palenie tytoniu, podeszły wiek i niewłaściwa higiena jamy ustnej to czynniki ryzyka chorób przyzębia.

Zabiegi z użyciem fluoru

Fluor jest minerałem, który pomaga zapobiegać ubytkom poprzez wzmocnienie szkliwa zębów. Może być stosowany miejscowo w postaci żelu lub lakieru. Zabiegi fluorkowe mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 60%. Są one szczególnie skuteczne u dzieci w wieku 3 lat i młodszych, które są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju ubytków. Zabieg ma postać żelu, który nakłada się na zęby za pomocą szczoteczki.

Lakier fluorkowy

Jest to przezroczysty lakier, który zawiera fluor. Można go nakładać na powierzchnię zębów, a jego trwałość wynosi do trzech lat. Jest łatwy w użyciu i może pomóc w ochronie przed próchnicą.

Zdrowa dieta dla zębów

Stosowanie zdrowej diety pomoże zapobiec próchnicy zębów poprzez dostarczanie składników odżywczych, które wspierają zdrowie zębów, dziąseł i jamy ustnej. Zrównoważona dieta pomoże Ci utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej, ponieważ dostarcza witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są niezbędne do promowania wzrostu i rozwoju kości. Dobra dieta ogranicza również ilość kwasu, który może być wytwarzany przez bakterie w Twojej jamie ustnej. Z czasem kwas ten może powodować erozję szkliwa zębów i sprawiać, że zęby są bardziej podatne na próchnicę.

Owoce, warzywa i pełne ziarna — pokarmy te dostarczają błonnika, który pomaga usunąć płytkę nazębną z zębów.

Pokarmy zawierające fluor — należą do nich ryby słonowodne, takie jak łosoś i sardynki; owoce, takie jak pomarańcze; zielenina liściasta, taka jak szpinak i jarmuż; produkty mleczne, takie jak ser.

Produkty mleczne — te produkty zawierają wapń i witaminy D, z których oba są ważne dla silnych kości. Witamina D pomaga organizmowi skuteczniej wchłaniać wapń z pożywienia.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments