Na czym polega BLS?

Na czym polega BLS, czyli program Bezpośredniej Likwidacji Szkód? To system pozwalający poszkodowanemu na uzyskanie odszkodowania lub naprawę zniszczonego samochodu przez swojego ubezpieczyciela, niejako z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jak wygląda to w praktyce? Kto może skorzystać z BLS i jakie zalety płyną z takiego rozwiązania? 

Co to jest BLS i na czym polega? 

Standardowy proces likwidacji szkody z ubezpieczenia OC zakłada wypłatę odszkodowania czy pokrycie kosztów naprawy przez towarzystwo sprawcy kolizji czy wypadku. W takim układzie ubezpieczyciel osoby poszkodowanej nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Ta diametralnie zmienia się w przypadku BLS, czyli systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. W skrócie, polega on na tym, że  wszelkie koszty naprawy szkód czy chociażby wypłata odszkodowania spoczywa na ubezpieczycielu, w którym to poszkodowany ma wykupioną polisę OC.

W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że w przypadku zdarzenia, w którym ucierpiało nasze auto, to nasz ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody. Dopiero w dalszej kolejności występuje on o odzyskanie wypłaconej kwoty do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. W efekcie więc, to on ponosi całość kosztów związanych ze szkodą. Co do zasady, system BLS ma na celu usprawnienie i przyspieszenie całego procesu likwidacji szkody. Warto jednak wiedzieć, że skorzystanie z BLS nie jest obowiązkiem, a jedynie jedną z możliwości. 

Kto może skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód? 

Choć BLS nie jest standardem, w Polsce coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych przystępuje do tego systemu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie możliwe zlikwidowanie szkody w systemie BLS. Podstawowym warunkiem, który musi zaistnieć, byśmy mogli skorzystać z tego systemu jest przynależność do niego zarówno naszego zakładu ubezpieczeniowego, jak i towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. To jednak nie wszystko! W świetle prawa istnieje kilka sytuacji, w których Bezpośrednia Likwidacja Szkód nie będzie możliwa. 

Jedną z nich jest chociażby sytuacja, kiedy w zdarzeniu drogowym brały udział więcej niż dwa pojazdy. Przykładowo, jeśli jesteśmy uczestnikami karambolu drogowego – BLS nie będzie wchodził w grę. Warto pamiętać, że system likwidacji szkód u swojego ubezpieczyciela nie będzie możliwy także w przypadku szkód, których wartość przekroczy 30 tys. zł. Co więcej, BLS nie obejmuje także zdarzeń, które miały miejsce poza terenem naszego kraju. 

BLS: czy to się opłaca? 

Drastyczne zaniżenie odszkodowania, a w najczarniejszym scenariuszu – całkowita odmowa jego wypłacenia. Takie sytuacje niestety zdarzają się i wcale nie należą do rzadkości. Efektem tego są nieustannie wpływające skargi do Rzecznika Ubezpieczonych. To właśnie BLS ma temu przeciwdziałać. System ten cieszy się sporą popularnością wśród kierowców, którzy zyskują pewność, że ich ubezpieczyciel nie zaniży drastycznie wysokości odszkodowania, a jednym słowem – będzie grał z nimi do jednej bramki. To właśnie dlatego BLS stał się jednym z najpopularniejszych czynników decydujących o atrakcyjności ubezpieczenia OC. Dzięki niemu, ubezpieczyciele mogą pochwalić się różnymi wariantami likwidacji szkody i dać klientowi możliwość wyboru. 

To jednak nie wszystko – BLS samo w sobie jest poniekąd kartą przetargową. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc rozpocząć rywalizację nie tylko ceną OC (jak to zwykle bywa), ale przede wszystkim jakością świadczonych usług. Jednym z towarzystw oferujących system BLS, na które warto zwrócić uwagę jest Beesafe. Tutaj w wyliczeniu wysokości składki pomoże nam kalkulator OC dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Co więcej, Beesafe ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę – aby poznać ofertę ubezpieczeniową skrojoną na swoją miarę, wystarczy podać tylko dwie dane.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments