Monitor do gier 144 Hz — jak wypada na tle innych monitorów?

Rynek sprzętu dla graczy uwzględnia nie tylko bardzo efektowne akcesoria, jak podświetlane klawiatury i nowoczesne fotele. Znalazło się na nim sporo miejsca również na akcesoria, które mają praktyczne zastosowanie podczas rozgrywek. Do takich właśnie należy monitor do gier 144 Hz. O tym monitorze mówi się sporo, bo jest dostępny w rozsądnej cenie, dlatego wielu graczy może sobie na niego pozwolić. Jakie jeszcze zalety oferuje? I jak wypada w porównaniu z jeszcze nowszym monitorem 240 Hz? Sprawdź!

Monitor 144 Hz — najważniejsze parametry, które liczą się podczas grania

Monitory do gier to całkowicie odrębna kategoria monitorów i to nie jest wcale chwyt marketingowy. Te urządzenia różnią się od zwykłych modeli przede wszystkim budową, możliwościami regulacji, kształtem i nowoczesnymi funkcjami, które dla laika nic nie znaczą. Ale największą różnicę widać w jakości wyświetlacza oraz podzespołach, które mają dostarczyć jak najlepszych wrażeń dla każdego gracza.

--- REKLAMA ---

Najistotniejszym parametrem monitora do gier 144 Hz jest oferowana częstotliwość odświeżania obrazu. To właśnie ten parametr decyduje o tym, ile maksymalnie klatek na sekundę może wyświetlić Twój monitor. W trakcie grania częstotliwość na poziomie 144 Hz pozwala uzyskać aż do 144 klatek pojawiających się na sekundę na ekranie, jeżeli tylko PC na to pozwala. 

Równie ważną rolę odgrywa czas reakcji matrycy oraz Input Lag, czyli opóźnienie, z jakim monitor reaguje na informacje do niego przesyłane. Dobry monitor do gier posiada obie wartości na niskim poziomie, co przekłada się na większą dynamikę i szybszą reakcję — a to bardzo istotne przy dynamicznych grach.

Monitor do gier 144 Hz czy 240 Hz — który monitor jest lepszy?

Sprawy techniczne mamy już za sobą. Zastanówmy się jeszcze, jak monitor 144 Hz wpada na tle innego, bardzo popularnego w gamingowym świecie, czyli 240 Hz. Oba te monitory często są zestawiane ze sobą podczas porównania jakości rozgrywki. Co więc wybrać — 140 Hz czy 240 Hz? Jeżeli dopiero przymierzasz się do kupna swojego pierwszego monitora gamingowego, masz ograniczony budżet, a jednocześnie Twoja karta graficzna nie pozwala na granie z więcej niż 140 FPS — wybierz monitor 144 Hz. Jeśli zajmujesz się graniem profesjonalnie, liczy się dla Ciebie największa jakość rozgrywki, budżet Cię nie ogranicza, a Twój komputer pozwala Ci osiągnąć 240 FPS — monitor 240 Hz będzie bardzo dobrą inwestycją.

Podsumowanie

Wniosek jest jeden — bardzo dobry monitor do gier zaczyna się już od 144 Hz. Monitor z takim odświeżaniem wprowadza nową jakość u graczy, którzy do tej pory mogli sobie pozwolić tylko na monitor z odświeżaniem 60 Hz. Dynamiczna akcja, płynna rozgrywka i brak problemów z obrazem znanych z gorszych monitorów — wszystko to znajdziesz w monitorze do gier 144 Hz.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments