Jesteś obcokrajowcem i Twoim celem jest nauczenie się języka polskiego? Ta umiejętność przyda Ci się w związku z przeprowadzką do Polski oraz rozpoczęciem tutaj pracy? Przed Tobą dość duże wyzwanie. Jednak przy odpowiednim podejściu może się to udać – pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim spora dawka motywacji oraz systematyczność. Udając się na profesjonalny kurs języka polskiego, czy powtarzając materiał w domu, musisz korzystać ze sprawdzonych pomocy dydaktycznych. Już teraz sprawdź rozwiązania, które ułatwią Ci naukę!
Po pierwsze – podręczniki
Fundament stanowią oczywiście podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Jednak, aby były one użyteczne, muszą charakteryzować się kilkoma specyficznymi cechami. Przede wszystkim należy zadbać, żeby książki te wyróżniały się wysoką zawartością merytoryczną, przyjemną formą przekazu, a także atrakcyjną oprawą graficzną. Podręcznik musi być także dopasowany do początkowego poziomu językowego danego ucznia. Początkujący niech wybiorą treści przeznaczone dla poziomu wstępnego, czyli elementarnego (A1 i A2), poziom B1 z języka polskiego oraz B2 to etapy średnio zaawansowane (progowe i średnie ogólne), natomiast ostatnią fazę stanowi poziom C1 (efektywna biegłość językowa) oraz C2 (etap zaawansowany).
Po drugie – zeszyty ćwiczeń
Teoretyczną wiedzę warto regularne weryfikować w praktyce oraz utrwalać ją. W tym celu przydatne okazują się zeszyty ćwiczeń, w których zamieszczone są zadania o różnej trudności, niekiedy wraz z gotowymi odpowiedziami.
Po trzecie – książki do gramatyki
Jednym z elementów, który trzeba przyswoić ucząc się języka obcego są oczywiście zagadnienia gramatyczne. W związku z tym należy zaopatrzyć się w materiały, w których krok po kroku będą wytłumaczone zagadnienia właśnie z tego zakresu – czasy (przeszłe, teraźniejsze, przyszłe) oraz inne konstrukcje o analogicznej specyfice. Dzięki dobrej znajomości gramatyki będzie można budować prawidłowe wypowiedzi. I to zarówno pisemne, jak i ustne.
Po czwarte – słowniki
Ważne są także słowniki (tradycyjne lub w formie wirtualnej), które stanowią istotną pomoc na poziomie leksykalnym i pozwalają poznać nowe słownictwo. Znajduje się w nich zbiór dużej ilości wyrazów różnorodnych pod względem tematycznym. Dla porządku i łatwiejszego wyszukiwania, poszczególne hasła w takich zestawieniach są ułożone według alfabetu.
Po piąte – rozmówki
Bardzo przydatne w praktycznym zastosowaniu są również tak zwane rozmówki. Zwykle przyjmują one postać poręcznej książeczki o niewielkich rozmiarach, w której zamieszczone są gotowe wyrażenia w danym języku wraz z tłumaczeniem (często w postaci pytań oraz odpowiedzi). Usystematyzowane są one według konkretnych kategorii, tworzących poszczególne rozdziały. W efekcie wiadomo, w jakich sytuacjach komunikacyjnych mogą znaleźć swoje zastosowanie.
Przydatne pomoce dydaktyczne – podsumowanie
Nauka języka obcego (w tym również języka polskiego) to wspaniała przygoda, która wymaga poświęcenia nieco czasu, jednak bezpośrednio wiąże się z licznymi korzyściami. Warto z nich czerpać, aby tym samym poszerzać swoje horyzonty i rozwijać posiadane dotychczas umiejętności oraz kwalifikacje. Jeśli planujesz rozpocząć kurs języka polskiego jako obcego, wybierz sprawdzoną szkołę językową i zaopatrz się w wysokiej jakości materiały dydaktyczne – cechujące się różnorodnością oraz dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jest w czym wybierać!
źródło zdjęć: freepik.com