Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, której cechą charakterystyczną jest m.in. pojawienie się na ciele czerwonych, wypukłych, łuszczących się plam. Jej podłoże jest w dużej mierze nieprzewidywalne. Na łuszczycę może zachorować każdy, dlatego warto o niej wiedzieć jak najwięcej. Czy da się przed nią obronić? Jakie są jej objawy? A co najważniejsze – czy da się ją całkowicie zwalczyć?
Przyczyny występowania łuszczycy
Łuszczyca dotyka od 1 do 3 proc. populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Azji i Afryce jej występowanie jest znacznie rzadsze. Mimo licznych badań, przyczyna łuszczycy jest ciągle nieznana. Wielu naukowców, twierdzi, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomych przyczyn organizm zaczyna atakować swoje tkanki i tym samym niszczy je. Ponadto, istnieją również teorie rodzinnego oraz genetycznego jej podłoża, ponieważ w wielu przypadkach łuszczyca dotyka członków jednej rodziny. Mimo to, jej sposób dziedziczenia ciągle nie został wyjaśniony. Medycyna wyróżnia 2 typy łuszczycy ze względu na okres jej ujawnienia się. Są to:
- Typ I łuszczycy – (związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym) ujawnia się do 40 roku życia.
- Typ II łuszczycy – rozpoczyna się między 50, a 70 rokiem życia.
Objawy i rozpoznanie łuszczycy
Objawem łuszczycy są zazwyczaj płaskie, owalne bądź okrągłe, czerwonobrunatne grudki. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wyraźnie odgradzają się od reszty skóry, a ponadto są pokryte suchą łuską. Zmiany te swędzą, a czasem nawet wywołują ból. Najczęściej zlokalizowane są na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej, na pośladkach, dłoniach i stopach oraz na owłosionej skórze głowy. W przypadku pojawienia się takich zmian, należy niezwłocznie udać do dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Przy rozpoznaniu, lekarz zwraca uwagę na specyficzne zachowanie zmian skórnych, takie jak:
- Objaw Auspitza – w miejscu zadrapania pojawia się punktowe krwawienie.
- Objaw świecy stearynowej – po zdrapaniu łusek, powierzchnia wygląda jakby była pokryta warstwą stearyny.
- Objaw Koebnera – drobny, miejscowy uraz naskórka wywołuje powstanie zmian łuszczycowych, zazwyczaj po około 8 – 14 dniach.
- Objaw Nikolskiego – polega na spełzaniu naskórka w wyniku potarcia skóry.
Diagnoza i leczenie łuszczycy
W leczeniu łuszczycy, specjaliści zalecają terapię miejscową, której celem jest złagodzenie zmian powstałych na skórze. Jeżeli ta metoda nie skutkuje, podaje się leki doustne. Coraz częściej, w przypadku tej dermatozy, lekarze zwracają również uwagę na stan psychiczny chorego i wówczas leczenie zaczyna obejmować łagodzenie stresu.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach.