Łuszczyca – kłopotliwe i nieuleczalne schorzenie. Jak się przed nią bronić?

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, której cechą charakterystyczną jest m.in. pojawienie się na ciele czerwonych, wypukłych, łuszczących się plam. Jej podłoże jest w dużej mierze nieprzewidywalne. Na łuszczycę może zachorować każdy, dlatego warto o niej wiedzieć jak najwięcej. Czy da się przed nią obronić? Jakie są jej objawy? A co najważniejsze – czy da się ją całkowicie zwalczyć?

--- REKLAMA ---

Przyczyny występowania łuszczycy

Łuszczyca dotyka od 1 do 3 proc. populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Azji i Afryce jej występowanie jest znacznie rzadsze. Mimo licznych badań, przyczyna łuszczycy jest ciągle nieznana. Wielu naukowców, twierdzi, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że z niewiadomych przyczyn organizm zaczyna atakować swoje tkanki i tym samym niszczy je. Ponadto, istnieją również teorie rodzinnego oraz genetycznego jej podłoża, ponieważ w wielu przypadkach łuszczyca dotyka członków jednej rodziny. Mimo to, jej sposób dziedziczenia ciągle nie został wyjaśniony. Medycyna wyróżnia 2 typy łuszczycy ze względu na okres jej ujawnienia się. Są to:

  • Typ I łuszczycy – (związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym) ujawnia się do 40 roku życia.
  • Typ II łuszczycy – rozpoczyna się między 50, a 70 rokiem życia.

Objawy i rozpoznanie łuszczycy

Objawem łuszczycy są zazwyczaj płaskie, owalne bądź okrągłe, czerwonobrunatne grudki. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wyraźnie odgradzają się od reszty skóry, a ponadto są pokryte suchą łuską. Zmiany te swędzą, a czasem nawet wywołują ból. Najczęściej zlokalizowane są na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej, na pośladkach, dłoniach i stopach oraz na owłosionej skórze głowy. W przypadku pojawienia się takich zmian, należy niezwłocznie udać do dermatologa, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Przy rozpoznaniu, lekarz zwraca uwagę na specyficzne zachowanie zmian skórnych, takie jak:

  • Objaw Auspitza – w miejscu zadrapania pojawia się punktowe krwawienie.
  • Objaw świecy stearynowej – po zdrapaniu łusek, powierzchnia wygląda jakby była pokryta warstwą stearyny.
  • Objaw Koebnera – drobny, miejscowy uraz naskórka wywołuje powstanie zmian łuszczycowych, zazwyczaj po około 8 – 14 dniach.
  • Objaw Nikolskiego – polega na spełzaniu naskórka w wyniku potarcia skóry.

Diagnoza i leczenie łuszczycy

W leczeniu łuszczycy, specjaliści zalecają terapię miejscową, której celem jest złagodzenie zmian powstałych na skórze. Jeżeli ta metoda nie skutkuje, podaje się leki doustne. Coraz częściej, w przypadku tej dermatozy, lekarze zwracają również uwagę na stan psychiczny chorego i wówczas leczenie zaczyna obejmować łagodzenie stresu.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments