Z roku na rok rośnie liczba gabinetów kosmetycznych. Sektor „urodowy” to jeden z najprężniej rozwijających się w branży usług prywatnych. O jego powodzeniu zdecydowała przede wszystkim większa świadomość Polek (i coraz częściej Polaków) w kwestiach dbania o wygląd zewnętrzny. Nic więc dziwnego, że każdy kosmetolog posiadający dyplom potwierdzający kwalifikacje myśli o otworzeniu własnej działalności. Zanim jednak do tego dojdzie warto poszukać lokalu spełniającego nie tylko wymogi estetyczne, ale także te sanitarne i dotyczące bezpieczeństwa.
Lokalizacja odgrywa kluczową rolę
Każdy młody przedsiębiorca musi zdać sobie sprawę z tego, że wybór lokalizacji ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Nie tylko decyduje o prestiżu gabinetu, ale też może zachęcić klientów do jego odwiedzania. Gdzie szukać miejsca do otworzenia zakładu kosmetycznego? Oczywiście, najbardziej pożądane są lokale użytkowe w centrum – klienci patrzą na nie przychylniejszym okiem. Niestety, wysokość czynszu może spędzać sen z powiek. Warto więc na początek spojrzeć nieco trzeźwiejszym okiem. Gabinet kosmetyczny z powodzeniem można otworzyć na jednym z większych osiedli. Wystarczy przeanalizować odległość od centrum, pobliski węzeł komunikacyjny oraz obecność miejsc parkingowych. Przed decyzją o wynajmie konieczne będzie przeanalizowanie oferty zarządcy budynku. Dobrzy, tacy jak https://www.nordhome.com.pl gwarantują utrzymanie go w czystości i dobrym stanie technicznym oraz monitorowanie i usuwanie zgłaszanych usterek.
Normy sanitarne obowiązują także gabinety kosmetyczne
Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba sprawdzić czy lokal sprawdza normy sanitarne. Jakie zarządzenia sanepidu obowiązują dla gabinetów kosmetycznych? Lokal powinien znajdować się w budynku lub w jego wyodrębnionej części oraz posiadać własne wejście (może być wspólne dla kilku lokali znajdujących się w budynku). Co ważne, do wejścia nie mogą prowadzić pomieszczenia, w których nie są świadczone usługi. Lokal powinien być takiej wielkości, aby możliwe było podzielenie go na kilka „części” – sektor do wykonywania zabiegów kosmetycznych, poczekalnię dla klientów, toaletę dla personelu i klientów, miejsce na pojemniki z odpadami oraz pomieszczenie do przechowywania stosowanych kosmetyków.
Grunt to bezpieczeństwo
Oprócz norm sanitarnych trzeba też spełniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Gabinet kosmetyczny nie może znajdować się poniżej poziomu budynku, a jego wysokość powinna wynosić co najmniej 3 metry. Oprócz tego pomieszczenie musi być odpowiednio nagrzane, zabezpieczone przed wilgocią oraz jasne i dobrze oświetlone. Gabinet kosmetyczny powinien być też wyposażony w równe podłogi, duże, niezniekształcające lustra oraz ergonomiczne, bezpieczne dla kręgosłupa fotele. Obowiązkowo powinna znaleźć się przestrzeń oraz środki do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku.