Książka na prezent, czyli jak wybrać idealną lekturę dla bliskiej osoby

Wbrew temu, co mówią statystyki dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce, książki od wielu lat wiodą prym wśród prezentów na wszelkiego rodzaju okazje. Publikacje książkowe rok w rok lądują pod niejedną choinką, są wręczane z okazji urodzin, a nawet coraz więcej nowożeńców prosi, by zamiast kwiatów, które będą ich cieszyć tylko przez kilka dni, goście weselni wręczyli im upominek w postaci książki. Księgarniane półki uginają się od niezliczonych woluminów, co z jednej strony daje kupującemu ogromny wybór, ale z drugiej – zupełnie go przytłacza. Jak bowiem wybrać tę jedną, jedyną, idealną książkę z takiego mrowia publikacji? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, dzięki któremu łatwiej Ci będzie podjąć ostateczną decyzję, jaką książkę kupić w prezencie.

Jakie są osobiste preferencje i zainteresowania obdarowanego?

To może się wydać zupełnie oczywiste i mało odkrywcze, ale przecież pierwszym i bodaj najważniejszym krokiem, jaki trzeba poczynić w wyborze książki, jest zdecydowanie, czy dana pozycja będzie odpowiadać zainteresowaniom osoby, której chcemy ją wręczyć. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak choćby wiek i płeć tej osoby, ponieważ inną książkę kupimy nastolatce, a inną panu w średnim wieku (oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że od tej reguły bywają wyjątki!).

Musimy też rozważyć pasje i hobby tej osoby, czyli to, czym najchętniej zajmuje się w wolnym czasie. Lubi gotować? Może warto zastanowić się nad najnowszą książką kucharską znanego szefa kuchni. Przepada za historiami trzymającymi w napięciu? Skierujmy więc swoje kroki do działu z kryminałami i powieściami sensacyjnymi. Woli poznawać prawdziwe historie realnych ludzi? Wybierzmy coś z literatury faktu czy też ciekawy reportaż. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, jak dobrze znamy daną osobę. Jeśli mamy taką możliwość, warto sprawdzić, jakie lektury dana osoba sama wybiera na co dzień i jakie książki znajdują się w jej prywatnej biblioteczce. Ale uwaga! Jeśli osoba ta ma jakiegoś ulubionego pisarza, istnieje duża szansa, że sama kupuje sobie kolejne jego książki już w dniu premiery albo jeszcze w przedsprzedaży! W takiej sytuacji ryzykujemy dublem!

ksiazki.jpg

Jeśli natomiast kupujemy prezent dla kogoś, kogo nie poznaliśmy jeszcze zbyt dobrze i zupełnie nie mamy pomysłu na to, co może daną osobę zainteresować, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po któryś z aktualnych bestsellerów – wtedy możemy mieć pewność, że przynajmniej kupujemy ciekawą książkę, którą pokochało wielu ludzi. A może warto po prostu zainteresować tę osobę swoimi własnymi ulubionymi tytułami?

Z jakiej okazji kupujemy książkę?

Nie zawsze okazja musi mieć wpływ na nasz wybór, ale w ostatnich latach coraz częściej możemy zaobserwować, również na polskim rynku wydawniczym, pewien nowy trend – tematyka książek nierzadko odzwierciedla czas w roku, w którym się one ukazują. I tak, kobiecie, która lubi powieści obyczajowe – mamie, babci, siostrze czy koleżance – pod choinkę możemy kupić taką właśnie nową powieść, której akcja rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia, a w czasie letnim – taką, w której bohaterowie przeżywają miłosne wzloty i upadki podczas wakacyjnego wypoczynku. Osobie, która lubi gotować, możemy sprezentować książkę kulinarną, z której przepisy nadadzą się do wypróbowania podczas zbliżających się świąt. Z okazji ślubu możemy natomiast zdecydować się na jakąś humorystyczną pozycję dotyczącą relacji damsko-męskich. Dzisiaj oferty księgarni są tak bogate, że zawsze można wybrać coś odpowiedniego, niezależnie od okazji. Dzięki temu osoba obradowana będzie miała poczucie, że prezent był przemyślany i wybrany z premedytacją, a nie na szybko i na odczepnego, a to przecież chyba najważniejsze.

Kwestie techniczne – jaki format książki wybrać?

Ludzie są różni, a więc ich preferencje dotyczące sposobu czytania książek też są odmienne. Jedni zdecydowanie wolą tradycyjne książki i za nic nie oddaliby możliwości obcowania z papierem i zapachem świeżego druku. Inni natomiast stawiają na nowoczesne, wygodne rozwiązania i bardziej skłaniają się ku ebookom. Jeszcze inni najbardziej lubią słuchać książek w formie audiobooka podczas wykonywania innych czynności, na przykład w trakcie jazdy samochodem czy uprawiania sportu. Podczas wyboru idealnej książki na prezent, warto wziąć to wszystko pod uwagę. A kiedy jednak zdecydujemy się na książkę papierową, również trzeba się zastanowić na tym, czy obdarowany będzie wolał grubą czy cienką oprawę; czy kolejny tom serii wydawniczej będzie pasował do poprzednich, które obdarowany posiada w konkretnym wydaniu; czy zdecydować się na duży, czy wygodniejszy, kieszonkowy format? Decyzja ta również może się okazać sprawdzianem tego, jak dobrze znamy osobę, której chcemy wręczyć prezent.

ksiazka.jpg

Cena

Oczywiście jeśli chcemy dać bliskiej osobie przemyślany i trafiony prezent, pieniądze nie będą grały pierwszoplanowej roli. Ale jeśli już podjęliśmy decyzję odnośnie do tego, jaką publikację pragniemy jej sprezentować, warto przejrzeć różne oferty. Najczęściej bowiem okazuje się, że ceny w księgarniach internetowych są dużo niższe niż w punktach stacjonarnych. Można skorzystać z porównywarek cenowych i sprawdzić, gdzie dany tytuł dostaniemy najtaniej. Przy wyborze sklepu warto również wziąć pod uwagę koszty i wygodę dostawy – niektóre z nich oferują nawet darmowe dowiezienie towaru do wielu łatwo dostępnych punktów odbioru w całym kraju. A przecież wiadomo, że tania książka nie musi być wcale gorsza od tej drogiej. Wszystko zależy od tego, co lubi czytać obdarowany, a także od intencji osoby, która wręcza prezent – a nie od tego, jak dużo pieniędzy na niego wydała!

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments