Kredyt konsolidacyjny – czym jest i co możesz dzięki niemu zyskać?

Czy wiesz, w jakich sytuacjach kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem? O czym pamiętać przed jego zaciągnięciem?

--- REKLAMA ---

Kredyt konsolidacyjny

W dzisiejszych czasach zaciągnięcie zobowiązania finansowego jest właściwie dziecinnie proste. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na życie ponad stan niemal bez żadnych ograniczeń i kontroli. Wystarczy, że posiadasz pozytywną historię z Biurem Informacji Kredytowej i masz przyzwoitą historię kredytową, by móc zaciągnąć nawet kilka kredytów w bankach. Oczywiście przy pożyczkach a wyższe kwoty, jak choćby kredyty mieszkaniowe lub hipoteczne, procedura jest odpowiednio dłuższa i bardziej skomplikowana.

Wszystko to sprawia, że choć życie może wejść na wyższy poziom komfortu, to jednocześnie łatwo się zgubić w zaciągniętych zobowiązaniach i własnych wydatkach. Płacąc każdego miesiąca ratę kredytu gotówkowego, raty za telewizor, kredytu samochodowe, a może nawet kilku innych, szybko stracisz rachubę, a także prawdopodobnie płynność finansową. Jednym ze sposobów na stopniowe uporanie się z dużą liczbą kredytów jest kolejny kredyt – kredyt konsolidacyjny. I choć może brzmieć to dosyć dziwnie, w końcu w chwili ogromnego zadłużenia sięgasz po kolejne zadłużenie, to jednak takie rozwiązanie ma wiele mocnych stron. Idea kredytu konsolidacyjnego polega na tym, że bank przejmuje twoje pożyczki, tym samym łącząc twoje raty kredytowe w jedną, której wartość jest niższa niż suma pierwotnych płatności. Jednocześnie jednak czas spłaty rozciąga się w czasie. Bardzo ważną informacją odnośnie do kredytów konsolidacyjnych jest to, że w ich poczet nie musisz wpisywać wszystkich swoich zadłużeń. Dlatego też jeśli z choć częścią z nich możesz poradzić sobie samodzielnie, z pewnością warto rozważyć tę drogę.

Walory i słabe strony kredytów konsolidacyjnych

Z uwagi na swoją specyfikę, kredyty konsolidacyjne uważane są za dosyć kontrowersyjne, mimo to mają kilka naprawdę mocnych stron, dlatego też cieszą się naprawdę dużą popularnością. Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie zaległych zobowiązań w skali miesiąca, co w wielu przypadkach jest szansą na normalne funkcjonowanie każdego dnia. Poza tym płacisz tylko jedną ratę zamiast kilku, dlatego nie musisz pamiętać o wszystkich swoich kredytach, lecz zaledwie o jednym.

Minusem kredytów konsolidacyjnych jest natomiast mechanizm pozornego zmniejszenie zadłużenia. Otóż w rzeczywistości musisz oddać jeszcze większą sumę niż przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego – w końcu na tej operacji zarabia bank udzielający pożyczki. Rzadko kiedy instytucja finansowa zgadza się również na obniżenie oprocentowania kredytu. Wydłużeniu ulega natomiast czas spłaty, przez co płacisz nie tylko więcej rat, ale też więcej odsetek. Mimo to kredyt konsolidacyjny polecany jest przy długotrwałych problemach finansowych, z którymi trudno uporać się samemu. Jeśli masz jedynie chwilowe kłopoty z płynnością finansową, warto rozważyć inne rozwiązanie.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments