Listwy zaciskowe, określane też jako kostki przyłączeniowe i terminal bloki, to chętnie stosowane złącza elektroniczne, dzięki którym sprawnie i szybko można podłączyć przewody zarówno do obwodów na płytce drukowanej, jak i przyłączyć kable w skrzynkach instalacyjnych. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o ich charakterystyce.
Listy zaciskowe – uniwersalne i chętnie stosowane
Ze względu na swoją specyfikę listwy zaciskowe zapewniają nie tylko efektywne działanie, ale i inne zalety, jak bezpieczeństwo użytkowania i możliwość serwisowania, co oznacza, że z łatwością można je zdemontować i ponownie zamocować bez obaw oto, że utracą swoje właściwości. Z tego powodu wykorzystywane są w dużej liczbie zadań – do podłączania zasilania, elementów wykonawczych czy sygnałów kontrolnych w różnych aplikacjach.
Listy zaciskowe – czym powinny się cechować?
Żeby prawidłowo połączyć elementy elektryczne, potrzebujemy listwy zaciskowej wykonanej z solidnego, a więc trwałego i odpornego na działanie różnych niekorzystnych czynników, materiału. Popularne są zwłaszcza listwy zaciskowe rozłączalne o żeńskim lub męskim rodzaju złącza. Bardzo łatwe w montażu i demontażu. Inne chętnie stosowane to listwy zaciskowe kołkowe i do druku. Wybierając listwę zaciskową, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak ilość miejsca, który zajmuje blok połączeniowy czy orientacja i dostępność elementów obsługi łącza. Kluczowym czynnikiem jest zaś sposób mocowania kabli w złączach.
Jakie rozwiązania są dostępne? Co warto o nich wiedzieć?
To zależy od rodzaju montażu – czy jest on mechaniczny, czy elektryczny. W tym pierwszym przypadku można wyróżnić montaż PCB, na panel lub przewód. Dostępne są też typy montażu na otwory montażowe, na zatrzask i przykręcane. Jeśli chodzi o montaż elektryczny, to montuje się najczęściej na zacisk śrubowy, zacisk sprężynowy, wciskane, winda i THT. Niezależnie od typu montażu, warto też wiedzieć, że listwy rozróżnia się ze względu na orientację na wejściu – może być pozioma (kąt 90 stopni), pionowa (kąt 180 stopni) i ukośna (kąt 45 stopni).
Wybierając listwę zaciskową, możemy ją dopasować pod względem wiele parametrów, wśród których najważniejsze to prąd i napięcie znamionowe, liczba biegunów, raster, rozmiar i typ przewodu.
Wysokiej jakości listwy zaciskowe kupisz w naszym sklepie, ale zachęcamy też, by poznać pozostałą ofertę na tme.eu. Wszystko dostępne od ręki. Profesjonalny sprzęt do różnych zastosowań – od drobnych półprzewodników po zaawansowane moduły. Zapraszamy!