Klawiatura mechaniczna czy membranowa dla gamera?

Nadal mamy do czynienia z dwoma podstawowymi technologiami przełączników – mechanicznymi (chyba każdy zdążył w swoim życiu spotkać się z jakąś klawiaturą mechaniczną) oraz membranowymi. Najpowszechniejsze są te ostatnie, ponieważ nie wymagają czyszczenia i są bardziej przenośne. Poniżej przeanalizujemy po kolei poszczególne elementy klawiatury, a następnie przeanalizujemy różnice między klawiaturami mechanicznymi i membranowymi.

Różnice między klawiaturami membranowymi a mechanicznymi

Membranowe klawiatury są najczęściej stosowane w dzisiejszych podkręconych modelach komputerów typu All-in-One oraz dedykowanych do grania desktopach. Zazwyczaj, latanie na membranie to jedna z decyzji, której się nie żałuje – z jednej strony lekkie, z drugiej – ujmujące wbrew pozorom. Aby jednak klawiatura nie kojarzyła się z mało wydajną gierką idealnie nadaje się do mocniejszego gamingu, której podstawowym zadaniem jest jak największa precyzja ruchów. Z widoku gracza nastawionego na grę multiplayer, to klawiatura mechaniczna jest najlepszym rozwiązaniem.

---REKLAMA ---

 Nie oznacza to, że na membranie nie da się dojść na szczyt rankingów, jednak każdy profesjonalista powie Ci, że na pewnym etapie te różnice techniczne są bardzo trudne do przeskoczenia przez sam refleks i przewidywanie. A klawiatura membranowa to w końcu coś całkiem innego niż standardowe mechaniki. Chociaż te oferują ogromne możliwości pod względem pokaźnego wybierania biegów, jest to tak naprawdę trochę utrudniona technologia. To aktywacja się przełączników w pierwszej fazie i powrót po nich jest zdecydowanie mniej szybki aniżeli mechaników, co utrudnia przyspieszone double-taping.

Membrana do gier

Dla graczy klawiatura mechaniczna jest znacznie bardziej wygodna i komfortowa. Nie ma obaw związanych z brudzeniem przy użyciu obudowy membranowej, a samo przebieranie jej jest bardziej intuicyjne. Ergonomia to przede wszystkim praktyczny wygląd. To, jak konstruowana jest klawiatura, znacznie zależy od potencjalnego użytkownika. Oznacza to, że każda osoba powinna wybrać właściwą dla siebie formę urządzenia. Jest jednak kilka elementów, o których warto pamiętać przy doborze dobrych mechanizmów. Czujnik ruchu na górze jest szczególnie przydatny dla tych osób, które często gryzą zęby podczas grania. Niektórzy użytkownicy preferują funkcjonalistyczny styl. Klawiatura membranowa jest najczęściej wybierana przez początkujących graczy i amatorów, którzy nie szukają zbyt dużej precyzji działania. Klawisze są stosunkowo ciche i bardzo wytrzymałe – co umożliwia okresowe przeklejanie ich, bez obawy o to, że coś się może zepsuć.

Mechanik do gier

Ten typ klawiatur cechuje się przede wszystkim dużą wagą i wysoką ceną. Spory wydatek jednak nie należy do największych, ponieważ spore znaczenie ma wytrzymałość urządzeń, a także ich możliwości. Wszystko to sprawia, że modele mechaniczne są doceniane przede wszystkim przez graczy oraz osoby piszące często i dużo. Oczywiście spore znaczenie ma również rodzaj przełączników (dostępne są modele specjalnie przystosowane dla graczy, gwarantujące ciche użytkowanie).

Nie wiesz jaką klawiaturę mechaniczną albo membranową wybrać? Sprawdź ranking na stronie https://www.gram.pl/artykul/klawiatura-mechaniczna-czy-membranowa-jaka-wybrac

REKLAMA