Skracają i usprawniają drogę, podnoszą bezpieczeństwo i uprzyjemniają spacer. W dużym uproszczeniu tak można opisać tytułowe kładki. Czy potrzebujemy ich? Tak, sprawdźmy dlaczego.
Miasta i mniejsze miejscowości rozrastają się w różnym tempie, a sposoby „rozlewania” się cywilizacji bywają czasami wręcz losowe. Ośrodki miejskie zmieniają się również w starszych częściach. Przebudowy i rozbudowy ulic to dobra okazja, aby wprowadzić nowoczesne rozwiązania urbanistyczne. Dzięki nim istnieje możliwość wyłączenia części pieszo-rowerowej od zmotoryzowanej, co podnosi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. W jaki sposób kładki pieszo-rowerowe wykorzystuje się m.in. w miastach?
Przeprawa w miejskiej dżungli
Władze wielu miast na całym świecie dążą do zoptymalizowania ruchu. Oznacza to, że w niektórych dzielnicach lub ich części ruch motorowy jest ograniczony, lub wyłączony. Mowa o zabytkowych częściach metropolii, które cieszą się popularnością w kraju i na świecie. Przeprowadza się jednocześnie dużo inicjatyw, które mają uatrakcyjnić przemieszczanie się jednośladami i pieszo. Dobrym przykładem są drogi rowerowe, szczególnie te wykonane ze specjalnego tworzywa, które podnoszą komfort podróży.
Miasta przeobrażają się na naszych oczach. Parki poddaje się rewitalizacji i stają się miejscami, w których można miło spędzić czas z rodziną lub bardziej aktywnie. To właśnie tereny zielone często pierwsze przychodzą na myśl, jeśli mówi się o kładkach pieszo-rowerowych. Znaleźć je można nad strumykami i rzekami, które przecinają parki, a także na obszarach mocno grząskich, jak bagna, które stanowią nierozerwalny element naturalnego ukształtowania terenu. Przeprawy umożliwiają, łatwe przedostanie się na drugi brzeg, a także skracają drogę, jeśli ta do pracy wiedzie przez park.
Bezpieczeństwo w mieście
Kładki wykorzystuje się również w kontekście planowania ruchu drogowego. Wyłączenie z niego pieszych i rowerów znacząco podnosi bezpieczeństwo. W wypadku braku drogi rowerowej kierujący jednośladem wybiera ulicę lub chodnik, co wprowadza nieco chaosu. Przejścia dla pieszych na ruchliwych arteriach spowalniają komunikację samochodową, powstają zatory, co wydłuża czas dotarcia m.in. do pracy.
W celu uniknięcia zamieszania na drodze i poprawy bezpieczeństwa wiele przejść zostało przeniesionych nad ulice. Dzięki temu wszyscy uczestnicy ruchu płynnie bez oczekiwania na zielone światło mogą przemieszczać się w obrębie konkretnej ulicy. Kładki mają wydzielone pasy dla pieszych i drogi rowerowe, a całość wykonana jest z antypoślizgowego tworzywa. Często wstawienie kładki pieszo-rowerowej umożliwia przeniesienie znacznej części ruchu, do bardziej przyjaznych stref dla podróżujących przy pomocy własnych mięśni.
Kładki pieszo-rowerowe to rozwiązania, które mają szerokie zastosowanie. Istnieje wiele miejsc, w których można je zainstalować, a tym samym skierować na nie ruch. Podniesie to bezpieczeństwo, skróci czas dotarcia do pracy lub szkoły. Czasami przechadzka w piękny słoneczny dzień przez park, to zdecydowanie przyjemniejsza perspektywa niż poranny ścisk w autobusie.