Coraz więcej osób bagatelizuje objawy związane z pogarszaniem się wzroku. Niestety takie działanie może doprowadzić do poważnych chorób związanych ze wzrokiem, na których wyleczenie może być już czasem za późno. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy to znak, by skorzystać z pomocy okulisty. Kim jest ten specjalista i z jakimi problemami należy się do niego zgłaszać?
Kim jest okulista?
Okulista to lekarz, który ukończył studia medyczne oraz wybrał specjalizację z zakresu okulistyki. Taka osoba zajmuje się badaniem i leczeniem narządu wzroku. Przeprowadza różne operacje oraz wydaje recepty na leki. Droga do zostania okulistą wcale nie jest taka prosta. Potrzeba do tego ogromnej wiedzy oraz lat praktyk, by pracować w tym zawodzie. Studia medyczne na wybranej specjalizacji w tym przypadku okulistyki trwają 10-11 lat.
Okulista jest lekarzem pierwszego kontaktu, dlatego najszybszym odruchem, gdy dzieje się coś z naszym wzrokiem, jest wpisanie w wyszukiwarkę np. okulista Chorzów lub telefon do pobliskiej przychodni. Gdy szukasz okulisty w internecie, dobrze jest przejrzeć opinie, zanim zdecydujesz się na wybór gabinetu okulistycznego. Dowiedz się, czy takie miejsce używa wysokiej jakości specjalistycznych sprzętów, które są niezbędne do pracy okulisty.
Warto wiedzieć, że nie tylko okulista dba o Twój wzrok. Odpowiada za to również optometrysta. Często te dwa zawody są mylone ze sobą, co prowadzi do niejasności. Podstawową różnicą jest to, że optometrysta nie jest lekarzem (nie skończył studiów medycznych, ale uzyskał magistra z fizyki ze specjalnością w zakresie optometrii). Nie może zatem w przeciwieństwie do okulisty przeprowadzać np. operacji chirurgicznych czy badań takich jak np. badanie dna oka. Taki specjalista bada narząd wzroku oraz dba o prawidłowy dobór soczewek kontaktowych i okularowych.
Kiedy należy się zgłosić do okulisty?
Jakie objawy powinny Cię zachęcić do odwiedzenia okulisty? Są to np:
- suchość w oku,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- mroczki przed oczami,
- ból i zaczerwienienie oka,
- silne bóle głowy.
- świąd,
- łzawienie.
Nie zwlekaj z odwiedzeniem gabinetu okulistycznego, gdy zauważysz powyższe objawy u siebie. Szybkie działanie pozwoli Ci zminimalizować wystąpienie poważnych chorób takich jak zaćma lub jaskra. Wiele objawów chorób jest niezauważalnych dla pacjenta, dlatego bardzo ważna jest regularność wizyt u okulisty. Zwłaszcza w przypadku osób po 40, gdy istnieje podwyższone ryzyko ich wystąpienia.
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Pozwala na odbieranie aż 80% informacji o otaczającym nas świecie, pomaga wykonywać codziennie czynności i ma znaczenie w nawiązywaniu kontaktów z drugim człowiekiem.
Dlaczego pogarsza się Twój wzrok? Jest kilka powodów:
- genetyka – jeśli Twój krewny miał choroby narządu wzroku, bardzo prawdopodobne jest to, że Ty również możesz je mieć,
- częste wpatrywanie się w monitor komputera albo ekran telefonu. Jeśli pracujesz z wykorzystaniem komputera, pamiętaj o odpowiednich w przerwach, by zapewnić ochronę zmęczonym oczom. Skup wzrok na czymś, co jest w oddali,
- przebywanie w miejscu, gdzie występuje dużo szkodliwych pyłów i gazów,
- nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, która nie jest chroniona przez filtry UV np. poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- starzenie się.