Problemy z krzywą przegrodą nosową dotyczą znacznej części społeczeństwa i w większości przypadków wymagają leczenia operacyjnego. Krzywa przegroda nosowa powoduje wiele utrudnień podczas codziennego funkcjonowania, dlatego warto wiedzieć jakie są przesłanki świadczące o konieczności poddania się zabiegowi oraz czego należy spodziewać się tuż po przeprowadzeniu operacji.
Czym cechuje się krzywa przegroda nosowa?
Przegroda nosowa stanowi przede wszystkim oparcie dla wszystkich tkanek miękkich występujących w obrębie nosa. Ciągnie się niemalże od czubka nosa do samego gardła, a jej skrzywienie może wystąpić w każdym miejscu na całej długości. Pierwszym symptomem świadczącym o jej nieprawidłowej budowie są problemy z oddychaniem. Co więcej, krzywa przegroda nosowa może być niezwykle uciążliwa podczas snu nie tylko dla chorego, ale również dla jego partnera. Objawia się ona uciążliwym chrapaniem każdej nocy. Będąc rodzicem warto zaobserwować jak oddycha pociecha podczas snu, gdyż już wtedy jest szansa na wykrycie wad przegrody nosowej.
Kiedy przegroda nosowa wymaga operacji?
Wyróżnia się dwa rodzaje skrzywienia przegrody nosowej. Pierwsza z nich ma podłoże czysto genetyczne i ciężko wytłumaczyć przyczyny jej występowania. Drugim czynnikiem mającym wpływ na nieregularny kształt przegrody nosowej są urazy mechaniczne i w niemalże stu procentach przypadków kwalifikują się one do leczenia operacyjnego.
Konieczność operacji pojawia się w momencie występowania przewlekłych infekcji bądź kataru. Jeżeli lekarz stwierdzi, że powodem tego typu problemów jest skrzywiona przegroda nosowa, zabiegowi należy poddać się bezzwłocznie, gdyż znacząco podniesie on komfort codziennego życia. Co więcej, nieleczony defekt może doprowadzić do poważnych problemów z zatokami oraz uchem środkowym.
Jak wygląda operacja?
Operacja przegrody nosa zwyczajowo przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na korekcie części chrzęstnej i kostnej przegrody, która fachowo zwana jest septoplastyką. Celem przeprowadzania tego typu zabiegów jest wznowienie pełnej drożności nosa oraz przywrócenie odpowiednich właściwości wentylacji organizmu. Zabieg niesie za sobą minimalne ryzyko powikłań oraz nie wymaga długiej rekonwalescencji.