Kredyty możemy podzielić na różne rodzaje w kilku aspektach. Biorąc pod uwagę przeznaczenie mogą to być kredyty inwestycyjne, płatnicze (finansowanie dla zachowania płynności finansowej) obrotowe (na pokrycie najpilniejszych kosztów) i kredyt w rachunku bieżącym. Bardzo popularne są też kredyty, które wiążą się z programami dofinansowującymi przedsiębiorczość, choćby ze środków UE, na przykład pomostowe lub promujące nowoczesne technologie (innowacyjność).
Duża rozpiętość górnych barier u kredytodawców
Wśród nowości ostatnich lat można również wymienić kredyty dla nowych firm. Najczęściej charakteryzują się one większym oprocentowaniem, w związku ze znacznie wyższym stopniem ryzyka. Dlatego całość kosztów pozyskania kredytu w banku dla firmy startującej jest na ogół wysoka. Towarzyszą temu również większe obostrzenia. Sporo aplikacji startujących firm jest przez banki odrzucana. Mimo to na polskim rynku finansowym funkcjonują firmy, które specjalizują się w udzielaniu kredytów przedsiębiorcom startującym, tzw. pożyczek dla firm. Część z nich nawet nie wymaga od ewentualnego kredytobiorcy zaświadczeń z ZUS i US, jak choćby IdeaBank i iwoca.
Wśród firm udzielających kredytów „na start” widać wyraźne różnice dotyczące okresu kredytowania i maksymalnej kwoty kredytu. Maksymalny okres kredytowania waha się nawet pomiędzy 6 miesięcznym a nawet 10 letnim. W wielu wypadkach zależy to od wielkości kredytu. Różne też bywają maksymalne kwoty kredytu dla początkujących – biorąc pod uwagę banki i pozabankowe firmy pożyczkowe znajdujące się w czołówce rankingu, kwoty te wahają się od 15 000 do 600 000 złotych. W pierwszym wypadku maksymalny okres spłaty wynosi 12 miesięcy, w drugim – 10 lat.
Natomiast biorąc pod uwagę przedsiębiorstwa, które już mogą wykazać się kilkuletnim okresem funkcjonowania na rynku to, rzecz jasna, maksymalne kwoty są znacznie wyższe. W wielu wypadkach mogą to być nawet kwoty milionowe, których wielkość jest zależna od wartości inwestycji (na przykład bank może pokryć 80 lub 90 proc. wartości inwestycji).
Sprawdź ofertę dokładnie
Mimo tego, ze na ogół oferty znanych firm są w miarę przejrzyste, jeżeli chodzi o możliwości kwotowe, czas spłaty i oprocentowanie, ewentualny kredytobiorca zawsze powinien dokładnie przeczytać regulamin udzielania kredytów znajdujący się na portalach kredytodawców. Mogą tam bowiem znajdować się opisy dodatkowych warunków, które nie zostały podane w lapidarnej reklamie na przykład na stronie ogólnie prezentującej kredytodawców, lub stronie z rankingami firm.