Aby pompa głębinowa działała w odpowiedni sposób, bez żadnych problemów bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego zbiornika hydrofobowego. Dzięki niemu można zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa domowego, dotyczące wody użytkowej. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze zbiornika hydrofobowego.
Dobór odpowiedniego zbiornika hydrofobowego do pompy
Przede wszystkim warto podkreślić, że mało wydajna pompa, która charakteryzuje się niskimi parametrami powinna być zestawiona ze zbiornikiem o większej pojemności. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku pomp, które są lepsze jakościowo i mają wyższe parametry. W takich sytuacjach warto wybrać mniejszy zbiornik.
Jednak im większy zbiornik zastosowano tym wyższy jest komfort jego eksploatacji i użytkowania, a także wrasta ogólne żywotność pompy.
Zbiorniki dostępne na rynku?
Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje zbiorników hydrofobowych. Zbiornik membranowy jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych, dlatego z powodzeniem można go zamontować na zewnątrz. Na zbiornikach znajdują się specjalne wskaźniki wody i powietrza, dzięki czemu bez problemu można odczytać jak jest ich zawartość. Zbiornik jest ochraniany przed pęknięciem, dzięki rezygnacji z montażu specjalnej przepony. Jednym z częściej wymienianych wad zbiorników tego typu jest konieczność częstego sprawdzania ciśnienia powietrza, a także jego uzupełnianie.
Drugim rodzajem dostępnych zbiorników hydrofobowych jest zbiornik przeponowy. Jak sama nazwa wskazuje posiada on specjalną przeponę, dzięki której możliwe jest rozdzielenie powietrza i wody. Z tego powodu rzadziej należy kontrolować stan powietrza i rzadziej go uzupełniać. Można powiedzieć, że są to zbiorniki całkowicie bezobsługowe. Jego podłączenie do pompy także przebiega znacznie łatwiej, a cena jest niższa.
Warto jednak podkreślić, że w pompach nieocynkowanych przeponowych może pęknąć przepona, co wiąże się z koniecznością wymiany i naprawy. Kolejną wadą jest brak dostatecznej ochrony przed czynnikami pogodowymi. Z tego powodu zbiornik nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed mrozem i deszczem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego zbiornika hydrofobowego?
Decydując się na, któryś z dwóch rodzajów zbiorników trzeba także wziąć pod uwagę inne czynniki. Duże znaczenie ma pojemność zbiornika. Ogólny przelicznik określa, że na głowę powinno przypadać 30 litrów wody. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest materiał, z którego wykonano zbiornik. Przed zakupem powinno się upewnić, że jest on najlepszej jakości. Często w sklepach są dostępne podróbki w niższych cenach.
Decydując się na zakup zbiornika hydrofobowego, warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione elementy. Znaczenie ma także obecność sprawnych technicznie i wytrzymałych zaworów, filtrów itd. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy dobrać całego kompletu, z powodzeniem można poprosić o pomoc specjalistów pracujących w wybranym sklepie. Z pewnością świadczą oni usługi na najwyższym poziomie.
Więcej informacji znajdziecie na: https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/zbiorniki-hydroforowe.79.html