Jaki aerator do ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu wcale nie musi być żmudnym i pracochłonnym zajęciem, o ile posiadać będziemy odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam wykonywanie określonych zabiegów. Tak jest w przypadku aeracji. Jak wybrać zatem odpowiedni aerator, który usprawni czynność napowietrzania gleby?

--- REKLAMA ---

Czy warto stosować aerator?

Zanim przejdziemy do analizy podstawowych parametrów technicznych, które wpływają na funkcjonalność sprzętu i są pomocne w wyborze najlepszego rozwiązania, warto wiedzieć, czym w ogóle jest aerator. To urządzenie wykorzystywane w procesie aeracji gleby. Pozwala on przede wszystkim napowietrzyć glebę, jednak jego działanie ma także inne pozytywne efekty.

Dzięki wykonywaniu przez urządzenie wyżłobień w glebie poprawie ulega nie tylko wymiana powietrza w gruncie, ale również wnikanie wody i składników odżywczych zawartych w nawozach, przez co korzenie traw lepiej się rozwijają. To zaś przekłada się na ładniejszy wygląd trawnika.

Aerator wyposażony jest w obracający się wał, na którym osadzone są, w zależności od modelu, rurki, zęby lub kolce. Nakłuwają one trawnik, gwarantując korzeniom lepszy dostęp do wody, powietrza i składników odżywczych, a także niszcząc skorupy i siewki chwastów. Dzięki temu trawnik ma ładniejszy wygląd.

Jaki aerator wybrać do ogrodu?

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych urządzeń, które możemy wykorzystać do aeracji trawnika. Wybierając sprzęt, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj napędu. Biorąc pod uwagę ten czynnik, wyróżniamy:

  • aeratory ręczne – do swego działania wykorzystują siłę ludzkich mięśni. Swym wyglądem przypominają grabie ze specjalnie uformowanymi zębami, które nacinają glebę i robią w niej otwory. Sprawdzą się jedynie w przypadku niewielkich ogrodów, gdyż aerowanie nimi trawy okupione jest dużym wysiłkiem oraz zabiera sporo czasu.

Większe udogodnienia oferują aeratory ręczne jezdne. Są to modele wyposażone w kółka. Dzięki takiej konstrukcji aeracja przebiega szybciej i jest mniej pracochłonna. Wciąż jednak są to urządzenia, które wymagają naszego wysiłku.

Wybierając aerator ręczny, warto sprawdzić, czy został wyposażony w ergonomiczny trzonek, który gwarantuje pewny chwyt. Pamiętajmy, iż w przypadku niektórych modeli konieczne będzie dokupienie trzonka oddzielnie.

  • aeratory elektryczne – aby działać, nie potrzebują siły ludzkich mięśni. Użytkownik musi jedynie popychać urządzenie i nim sterować. W wyglądzie przypominają kosiarkę elektryczną, jednak mają inny mechanizm działania. Wyposażone są w wałek, na którym osadzone zostały, w zależności od modelu, zęby, kolce lub rurki. To właśnie one nakłuwają trawnik.

Aeratory elektryczne mają jedną zasadniczą wadę. Ich zasięg działania jest ograniczony. Zależy on bowiem od tego, jak długi jest kabel zasilający. Jeżeli mamy duży ogród, a nie ma w nim dodatkowego źródła zasilania w postaci gniazdka, wówczas aerator elektryczny może okazać się złym wyborem.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie przedłużaczy. Pamiętajmy jednak, iż wówczas moc urządzenia nieco maleje, co pogarsza jego wydajność, wydłużając pracę.

Decydując się na zakup aeratora elektrycznego, sprawdźmy przede wszystkim jego moc. Zwykle waha się ona w przedziale 500-2000 W. Słabsze urządzenia z powodzeniem możemy wykorzystać podczas aeracji niewielkich trawników (200-300 m2), zaś mocniejsze w przypadku większych – 600-800 m2.

  • aeratory akumulatorowe – mają nieograniczony zasięg działania, gdyż do swego działania nie wymagają stałego podłączenia do prądu. Ich atutami jest również cicha praca i stosunkowo niewielka waga. Urządzenie to działa jednak jedynie przez określony czas i wymaga systematycznego ładowania.

W przypadku dużych ogrodów może się zdarzyć sytuacja, iż aby przeprowadzić aerację trawnika, konieczne będzie zrobienie nawet kilku przerw. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup drugiego akumulatora, którego będziemy używać na zmianę z pierwszym, gdy ten będzie się ładował.

Decydując się na zakup aeratora akumulatorowego, sprawdźmy, w jaki akumulator został wyposażony. Najlepiej sprawdzają się modele litowo-jonowe. Wolno tracą energię i szybko się ładują.

  • aeratory spalinowe – sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku obszernych trawników. Spośród wszystkich wymienionych wariantów mają największą moc, a tym samym największą wydajność. Emitują jednak hałas i spaliny. Są tanie w eksploatacji, jednak wymagają określonych zabiegów pielęgnujących.

Wybierając je, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Najsłabsze mają moc 2,5 KM, najmocniejsze zaś około 6 KM, co wystarcza do napowietrzenia trawnika o powierzchni 2000 m2.

Niezależnie od wybranego modelu, warto również sprawdzić jego szerokość i głębokość roboczą oraz wagę. Są to bowiem parametry, które wpływają na funkcjonalność sprzętu. Na rynku znajdziemy również inne urządzenia do pielęgnacji trawnika, takie jak wertykulator. Warto go stosować wraz z aeratorem, dzięki czemu szybciej przywrócimy trawnikowi piękny wygląd.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments