Patelnia to integralna cześć wyposażenia kuchni. Bez niej nie można wyobrazić sobie takich przysmaków jak jajecznica, naleśniki, kotlety schabowe, smakowite frytki czy placki ziemniaczani. Jednak, żeby były pyszne potrzebna jest dobra patelnia, która nie tylko sprawi, że będą one zdrowe, ale także wydobędzie ich prawdziwy smak. Zastanawiasz się nad kupnem tego naczynia? Poznaj wady i zalety najpopularniejszych rodzajów patelni!
Patelnia ceramiczna
Patelnie ceramiczne powstają poprzez wypalanie minerałów i gliny, dzięki czemu ich powłoka jest całkowicie naturalna i gładka, co niweluje ryzyko przywierania. Oprócz tego patelnia z ceramiki w żaden sposób nie wpływa na zapach i smak przygotowywanego na niej dania oraz równomiernie się nagrzewa (i to na dość długo) – bez problemu można na niej smażyć chociażby mięso i ryby. Dużą zaletą jest też pielęgnacja. Patelnie ceramiczne nie wymagają intensywnego szorowania. Nawet, gdy jakiś produkt przywrze wystarczy tylko odrobina wody do namoczenia. Niestety, mają one też wadę – nie nadają się do mycia w zmywarkach.
Patelnia aluminiowa
O ile patelnie ceramiczne wyróżniają się sporą wagą (mówi się, że im cięższa, tym lepsza), o tyle patelnie aluminiowe są lekkie jak piórko. Kto powinien wyposażyć się w ten rodzaj patelni? Na pewno osoby dbające o sylwetkę i prowadzące zdrowy tryb życia. Patelnie aluminiowe, np. marki Florina z serii Lava Stone, które dostępne są m.in. we ZasmakujRadości.pl umożliwiają przyrządzenie ulubionych potraw bez konieczności używania dużej ilości tłuszczu. Dodatkowym atutem tego rodzaju patelni jest możliwość używania ich zarówno na kuchenkach gazowych i elektrycznych, jak i na płytach indukcyjnych. Aluminium ma to do siebie, że stosunkowo szybko się nagrzewa i równie szybko traci ciepło, co może być traktowane zarówno jako wada jak i zaleta.
Patelnia teflonowa
Od wielu lat jest to najpopularniejszy rodzaj patelni. Na temat teflonu powstało wiele opinii i stereotypów. O patelniach teflonowych bez wątpienia można powiedzieć to, że smażone na nich potrawy nie przywierają i nie trzeba ich podlewać dużą ilością tłuszczu. Problemem w użytkowaniu takich naczyń może być jednak pielęgnacja. Na pewno nie można robić tego za pomocą „druciaków” lub ostrzejszej części gąbki. Wynika to z tego, że teflon jest bardzo podatny na uszkodzenia, a każde zarysowanie powoduje utratę wspomnianych wyżej właściwości. Konieczne jest więc wyposażenie się w drewniane przybory i unikanie mycia tego rodzaju patelni w zmywarkach.